65 milyon dolarlık sanat yapıtı satıldı

18’inci yüzyıldan kalma rulo fotoğraf, Çin’in bir müzayedede satılan en değerli sanat yapıtlarından biri haline geldi. 18,5 metre uzunluğundaki rulo, pazar günü Pekin’de yapılan bir müzayedede 414 milyon yuana yani yaklaşık 65 milyon dolara satıldı. El üretimi rulo fotoğraf, 1750’lerde Çin İmparatoru Qianlong için çalışan saray ressamı Xu Yang’a ilişkin.

‘Figür’ ismiyle açık artırmaya çıkarıldı

Fotoğraf, İmparator Qianlong’un Çin’in batısındaki gücünü pekiştirmek için askeri seferlerinin akabinde Pekin’deki sahneleri betimliyor. Anlatılan çatışma sahneleri, imparatorun “On Büyük Sefer”inin bir kesimi.

Sanat yapıtı ‘Batı Bölgelerine Yerleşmek ve Mahkumları Tanıtmak’ olarak isimlendirilse da satışı gerçekleştiren Pekin merkezli müzayede meskeni Poly Auction, çalışmaya basitçe ‘Figür’ ismini verdi.

Eser, Qianlong’un, bir vakitler Orta Asya’nın kimi kısımlarını ve günümüzde Çin’in Sincan bölgesini kapsayan göçebe bir imparatorluk olan Dzungar Hanlığı’nı yok etmesi de dahil olmak üzere çeşitli ayaklanmaları bastırma muvaffakiyetini göstermek üzere yapıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu