AFRİKA ÇİÇEĞİ BATTANİYE MOTİFİ YAPIMI VE MOTİFLERİN BİRLEŞTİRİLMESİ

Afrika çiçeği veya menekşesi battaniye motifi nasıl yapılır?

Battaniye motifleri için sizler son zamanlarda örnekler göstermediğimi fark ettim. Bugün size harika bir tığ işi ile yapılmış motif göstermek istiyorum. Afrika çiçeği battaniye motifi renkleri ve tasarımı ile çok güzel olmuş. Bu motifin yapım aşamasını ve birleştirme işlemini aşağıdaki videolu anlatımdan takip edebilirsiniz.

Tığ işinden yapılmış olan modelleri sizlere sık sık göstermeye çalışıyorum. Uzun zamandır küçük motiflerin yapımını göstermemiştim. Bugün görünce çok beğendiğim elinizde kalan renkli ipleri değerlendirerek yapabileceğiniz bir tasarım göstereceğim. Basit tığ işi teknikleri ile yapılan bu motifi kısa sürede öğrenebilir battaniye, yatak örtüsü, koltuk örtüsü, diz örtüsü veya kırlent yüzü yapabilirsiniz.

Afrika menekşesi battaniye motifi yapımı için burada pamuklu örgü ipleri kullanılmış. Dilerseniz bebe yünleri veya coton özellikte iplerde kullanabilirsiniz. Örgü işini çok fazla yapıyorsanız ve elinizde kalan küçük miktarlarda ipler varsa yine bu iplerden aynı kalınlıkta olanları da kullanabilirsiniz. Tığ olarak ise 3 mm’lik bir tığ kullanılmış.

Burada yapılan motif üç aşamadan oluşuyor ve her bir aşama için farklı bir renk kullanılmış. Motif basit tığ işi teknikleri ile yapılıyor. İlk videoda bir tam motifin yapımı gösterilmiş. İkinci videoda ise birleştirme sırasında kalan boşlukları doldurmak için yapılacak yarım motiflerin yapımı gösterilmiş. Son videoda ise birleştirme işlemi gösterilmiş.

Afrika çiçeği battaniye motifi yapımı için aşağıdaki videolu anlatımları takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UChXE_avc0jOWKfp_EckThoA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu