Anne ve babalar dikkat! ‘Oyun’a gelmeyin

Cumhurbaşkanlığı, internetten oyun oynayan çocuklar için ebeveynlere ‘oyun’ ihtarında bulundu. İkazda, “Çocukların indirdiği oyunlara karşı kredi kartınızı denetim edin. Oyunları indirirken kesinlikle yorumları okuyun” tabirine yer verildi.

Hürriyet gazetesinde Gizem Karakış’ın haberindeki çalışmalara nazaran, çocukların oyun esnasında fiyat ödeme riskine karşı katiyetle kart numarası verilmemesi gerektiği ve kredi kartı ekstresinin sistemli halde denetiminin sağlanması gerektiği üzerinde duruldu. Dolandırıcıların oyunlarda çocuklardan kredi kartı bilgilerini rahatlıkla öğrenebildiği çalışmada, uydurma maillerle oyun hesaplarına erişim sağlandığı da ortaya çıktı.

Lisanssız oyunların tercih edilmemesi gerektiği üzerinde durularak hesap hırsızlığına dair şu ihtarlar yer aldı: “Oyunu satın alırken ve oynarken şuurlu birtakım harcamalar yapılabiliyor. Bu yüzden kimi oyunlarda hesapların maddi kıymeti oluşuyor. Hesap güvenliği için eşsiz parolalar kullanılmalı ve iki faktörlü kimlik doğrulama açılmalıdır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu