Bacak ağrısı nedenleri ve tedavisi

Bedenin bel kısmından aşağıya gerçek başlayan ve ayak bileğine kadar bölgede meydana gelen gerçek yahut mümkün doku hasarlanması ile karakterize olan ağrı hissine bacak ağrısı denir.Bacakta kendini gösteren ağrı, bu bölgede yer alan kemik ve dokulardan oluşabilir.Farklı sıhhat meseleleri nedeniyle de ağrı bacakta hissedilebilir.Kas ağrıları ve kramplarda bacak ağrılarına neden olabilir.

Bacak ağrılarının birçok sebebi olabilir.Özellikle bacak ağrıları daima hale gelmişse,belli bir harekete bağlı olarak ağrı artıyorsa ve hareket kısıtlılığına sebep oluyorsa işte o vakit önemli sıhhat problemlerinin işaretidir.Damar ve hudut hastalıkları nedeniyle de bacak ağrıları meydana gelebilir.

Bacak ağrılarının başka nedenler ise;Bel fıtığı,sinir sıkışması,damar sertliği,huzursuz bacak sendromu,eklem sorunları,şeker hastalığı,hamilelik ve çocukluk periyoduna bağlı büyüme ağrılarıdır.

Bacak ağrısı tedavisi

Hasta bacak ağrısından yakınır lakin ağrıyı yapan nedenin hakikat halde ortaya konulup tedavinin bu nedene nazaran yapılması kaidedir. Aksi taktirde gerçek neden gözden kaçırıldığı için tedavi de olamaz, hastalıkta kronikleşir.Bacak ağrıları, bacağın kendi dokusundan kaynaklanabildiği üzere yansıyan ağrılarda bacakta hissedilebilir. Kemik, eklem, tendon, hudut, kas ve damarlardan kaynaklanan sıkıntılar ağrıya neden olabilir. Bacak ağrısı nedenleri bel fıtığı, Priformis Sendromu, Miyofasiyal Ağrı Sendromu, Aşil Tendiniti, diabet, huzursuz bacak sendromu, bacak damar sorunları olarak sayılabilir.

Ayrıyeten birkaç neden birarada bulunabilir. En bariz olana yapılan süreç yetersiz kalır ve hasta güzelleşemez.Bu nedenle yalnızca bir neden olduğunda bile yalnızca bir tedavi yolunun yetersiz kaldığını da sıklıkla görmekteyiz. Bu nedenle hastalarımızın kesinlikle bu mevzuda Uzman tabibe başvurup tedavisinin gereğince ve hakkıyla yapılmasını sağlamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu