Barut ağacı kabuğunun yararları nelerdir? Barut ağacı kabuğunun çayı nasıl yapılır?

Toplanır toplanmaz tüketilmemesi gereken barut ağacı kabuklarının aslında insan sıhhatine inanılmaz yararlarının olduğunu biliyor muydunuz? Pekala barut ağacı kabuğunun yararları nelerdir? Barut ağacı kabuğunun çayı nasıl yapılır? Sizler için mide rahatsızlıklarını dindiren mucize barut ağacı kabuğunun yararlarını araştırdık. Haberin ayrıntısında barut ağacı kabuğuna dair merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

ilkbaharda soyulan yazın kurutulan barut ağacının kabukları bilhassa kış aylarında çayı yapılarak tüketilir. Lakin barut ağacının iç kısmı zehirlidir. Bu yüzden bu kabuklar ağaçtan çıkarılınca iç kısımları düzgünce temizlenir. Uzmanlar bu kabuğun taze ile tüketilmemesi gerektiğini aksi halde önemli zehirlenmeye neden olabileceğini vurguluyor. Anavatanı Kuzey Afrika olan barut ağacı cehrigiller ailesine aittir. Ağaç çeşidinde olmasına karşın çok büyümez. Bu ağaçta eriğe emsal meyveler bulunur. Yapraklarından ağaç kabuklarına kadar yararı vardır. Mayıs ve Haziran aylarında rahatlıkla yetişir. Ağacın kabukları mide ağrılarında alternatif tıpta kullanılan güçlü bir ilaçtır. Çok yavaş büyüyen bir ağaç çeşidi olduğundan son yıllarda müdafaa altında alındı.

 • Eski medeniyetler bu kabukları tütsü niyetine kullanmışlardır. Barut ağacının kabuklarının çıkardığı duman baş ağrısına, mide bulantısına ve uyku sorununa güzel geldiği için bu formülü kullanırlarmış. Kimi yörelerde bu kabuklara acı cehre ve akdiken denilir.

 • İçeriğinde Antraglikozidler, tanen, saponin, acı unsurlar, şekerli komponentler, elma asidi, frangul asidi, glikofrangulin üzere güçlü bileşenler bulunur.

 • Kabuklar taze tüketildiğinden tam bir zehir tesiri gösterir. Bu yüzden toplanıp kurutulur. Bir yıl sonra tüketilir. Alternatif tıp uzmanları tüketilmeden 6 saat evvel sıcak suda bekletilmesini daha sonra 10 dakika kaynatılıp süzülerek içilmesini öneriyor. Ayrıyeten yemeklerden evvel tüketildiğinde sindirime yararı daha fazla olur.

BARUT AĞACI KABUĞUNUN YARARLARI NELERDİR?

 • Makat bölgesinde oluşan basurun doğal ilacıdır.
 • Sindirimi düzenleyerek kabızlık riskini azaltır.
 • Çıban ve kesik tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılır.
 • Karaciğerin zarının yenilenmesini takviyeler konut tıpkı vakitte ziyanlı toksinlerden arınmasını takviyeler.
 • Parazitlerin oluşumunu engelleyerek bağırsak sıhhatini korur. Ayrıyeten gaz ve şişliği maniler.
 • Antispazmodik tesiri olan bu kabukların kaslarda oluşan spazmları hafifletir.
 • Zehirlenmelere karşı tesirli bir ilaçtır. Tıpkı vakitte kusturucu tesiri sayesinde
 • Kan sirkülasyonunu dengeleyerek damar tıkanıklığını ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.
 • Dalak organının sıkıntısız çalışmasını desteklerken safra salgılamaya da yardımcı olur.
 • Tere otunun metabolizmayı hızlandırdığı kadar tesiri vardır.

BARUT AĞACI KABUĞUNUN ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kabuklar en az bir yıl bekletilmelidir. Daha sonra yeterlice yıkanıp 10 dakika kaynatılıp o denli tüketilmelidir. Süzüldükten sonra günde üç kere yemeklerden evvel bir çay bardağı kadar tüketilmelidir. Hazırlanan su birebir vakitte pansuman ve tonik olarak da kullanılabilir. Bağırsakları süratli çalışanların tüketmemesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu