Bebeklerin doyduğu nasıl anlaşılır? Anne sütünün yetip yetmediğini anlamanın yolları!

Yeni doğan devrinde iken ya da ek besin evresinde mama ile beslenen bebeklerin yeteri ölçüde beslenip beslenmediğini anlamanın kimi yolları mevcut. İşte bizlerde haberimizde bebeklerin doyup doymadıklarını ele veren davranışları sizler için işledik. Bebeğinizin doymadığını gösteren belirtiler…

Bilhassa de yeni doğum yapmış bir annenin bebeğiyle ilgili en çok tasa duyduğu durumlardan birisi de emzirdikten sonrasında bebeğin doyup doymadığını anlamaktır. İster yeni doğan devrinde ister ister ek besin devrinde bebeğinin doymadığının derdini yaşayan anneler ellerindeki kaşıkla daima bebeklerinin peşinde dolanırlar. Bebeğinin aç kalacağı kaygısıyla tıka basa emzirilen bebeklere ayrıyeten ek besin desteği bile yapılabilmektedir. Bebeklerin doyup doymadığını çeşitli yollarla ölçmek mümkün. İşte annelerin korkularını azaltacak usuller…

ANNE SÜTÜ BEBEĞİNİZE YETİYOR MU? DOĞUM SONRASI KİLOSU…

Sütün bebek için kâfi olup olmadığını anlamanın en kesin kanıtı bebeğin kilosuyla ilişkilidir. Doğum sırasında ödemli bir halde doğan bebekler doğum sonrasındaki birinci günlerinde kilolarının %10 kadarını kaybedebilirler. Şayet bu ölçü başlangıçta daha fazla ise anne sütünün yetmediği düşünülebilir.

Yeni doğan devri haricinde ise bebeğin birinci 6 ayında 600 gr ve üzeri, hayatın 2. 6 ayı için ise 300 gram ve üzeri kilo alınması gerekir.

BEBEĞİN TOK OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

EMZİRME ESNASINDA MEMEYİ BIRAKIYORSA…

Bebeğinizi emzirdiğinizde ne yaparsanız yapın emmeyi bırakıyor ve kesinlikle memeyi ağzına almak istemiyorsa doyma ihtimali çok yüksektir.

HAREKETLERİNİ İNCELEYİN

Ek besinlere geçiş yaptığınız devirde hareketlerini izlemek doyup doymadığını anlamak için kafidir.Karnı aç olan bebekler, masaya gerçek hafif eğik beklerken karnı tok olanlar kendilerini sandalyenin gerisine atar.

KİLO DENETİMİ

Aylık gelişim tablosunda bebeğiniz olması gereken yüke ulaşmışsa gereğince besleniyor demektir.

KABIZ OLMUYORSA…

Bebeğinizde kabızlık görülmemesi ve olağan dışkılama yapması doyduğunun yani kâfi anne sütü aldığının işaretidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu