Çocuklara kıymetler ve ahlak eğitimi nasıl verilmeli

Uzman Klinik Psikolog Saadet Aybeniz Yıldırım, çocuklara gelişim süreçlerinde verilmesi gereken bedeller eğitimi konusunda ailelere tavsiyelerde bulundu.

Çocuk gelişiminde bedeller ve ahlak eğitiminin kıymetli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Saadet Aybeniz Yıldırım, “Çocuklar, zihinlerinde soyut kavramların oluşmasıyla sorgulamaya, bununla birlikte kavramlar ve ahlaki kıymetler hakkında sorular sormaya başlıyor. Tekrarlayıcı soruların birçok defa cevaplanmasıyla birlikte farklı soruların ortaya çıkacağı bir döngü kaçınılmazdır. Anne ve babalar, bu soruları birçok defa yanlışsız formda cevapladıklarından emin olamadıklarında ise tasa duyuyorlar. Bu telaşın daha az yaşanması için unutulmaması gereken değerli bir nokta, ailede öngörülen mevzular hakkında fikir birliğinin olmasıdır.” dedi.

“Çocukları ‘Allah’ ile korkutmak yanlış”

Bilgiler ve pahalar ebeveynler tarafından çocuğa aktarılırken örnek davranışlar sergilemenin yanı sıra sözel anlatımların da uygulanmasının kıymetli ve gerekli olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Çocuk eğitiminde aile kıymetlerinin çocuğuna aktarılması bu sayede kolaylık kazanacak, yalnızca yanlışların değil yanlışlarla birlikte doğruların da öğretilmesi sağlanmış olacaktır. Çocukların ahlak eğitimi sırasında yapılan yanlışlardan bir tanesi Allah ile korkutmaktır. ‘Allah seni cezalandırır’ halindeki telaffuzlar sonucunda çocuklar ağır bir kaygı ile birlikte ahlaki pahalara karşı bir yakınlık oluşturmakta zahmet çekiyor.” sözlerini kullandı.

Ebeveynler çocuklara örnek olmalı

Çocuklara ahlak ve bedeller eğitimi verilirken bir öteki değerli noktanın ebeveynlerin onlara hakikat formda örnek teşkil etmesi olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Saadet Aybeniz Yıldırım, “Çocuklar ebeveynlerinden gördükleri olumlu ve olumsuz tüm davranışları yapma eğiliminde olurlar. Bu yüzden yalnızca öğretmenlerle değil, ailesinin de eğitimde tesirli olduğu unutulmamalıdır. Ergenlik devrindeki bireylerin görüşlerine ve niyetlerine hürmet duyulması ve katı bir görüşün benimsenmemiş olması, birey olma yolundaki çocuğun daha düzgün anlaşılmasına imkan sağlıyor. Anlaşıldığının ve kendisine hürmet duyulduğunun farkına varan birey için süreç daha rahat bir formda devam ediyor.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu