Dikkat dağınıklığı ile başa çıkmak için 5 teklif

Unutkanlık, işe yahut özel hayata odaklanamama, gerilim üzere faktörleri beraberinde getiren dikkat dağınıklığı, bilhassa son devirlerde anne ve babaları etkileyen bir sorun olarak dikkat çekiyor. Generali, son devirlerin kıymetli problemlerinden biri olan dikkat dağınıklığı ile başa çıkmanın yollarını paylaştı.

Dikkat dağınıklığı ile başa çıkmak için 5 teklif

Toplumsal izolasyon oluşturun

Günlük hayatta muvaffakiyet ve başarısızlığın temel faktörlerinden biri olan odaklanma yeteneği, dikkat dağınıklığının en büyük nedenleri ortasında sayılmaktadır. Dikkat dağınıklığını önlemek için odaklanmayı engelleyen etkenler ortadan kaldırılmalı ve buna neden olan durumlar uygun yönetilmelidir. Bunu sağlamak için, toplumsal bir izolasyon alanı oluşturmalı, odağı bozacak şahıslar ve objeler bu ortamdan uzaklaştırmalıdır.

Bir vakit ve iş planı hazırlayın

İş ve toplumsal hayatlarımızda gün içerisinde tamamlamakla yükümlü olduğumuz çok sayıda vazife bulunuyor. Bu vazifeleri yapmanın önündeki en büyük pürüzlerden birini dikkat dağınıklığı oluşturuyor. Bu durumu engellemek için hem iş hem de özel hayata dair bir vakit planı yapmak ve bu plana uymak, tüm işlerin ve ihtiyaçların aksamadan tamamlanmasını sağlayacaktır. Ek olarak, meskenden çalışılan vakitlerde kesinlikle iş ve mesken hayatı ortasında net ve kesin hudutlar çizilmelidir. Bilgisayarı kapatmak konusunda disiplinli olmanın aile ve mesken ile ilgili işlere odaklanmayı kolaylaştıracağı unutulmamalıdır.

Kesinlikle küçük molalar verin

Dikkat dağınıklığının en büyük sebeplerinden biri de panik ve gerilimdir. Plan dışında bir şeyle karşılaşıldığında odak süratle dağılır ve dikkat dağınıklığı ortaya çıkar. Bunun için gün içerisinde kısa molalar verilmeli ve yalnızca şahsa özel küçük vakit dilimleri oluşturulmalıdır. Ayrıyeten mümkünse gün içinde birkaç sefer kısa yürüyüşler yapılması, pak hava alınması ve bedenin esnetilmesi önerilmektedir. Bu biçimde dikkatin dağılması engellenebilir ve yine odaklanma sağlanabilir.

Çevrimdışı olun

Dijitalleşme ve teknolojik gelişmelerin tesiriyle hayatımıza giren akıllı aygıtlar, zihnin tıpkı anda birçok farklı kanaldan enformasyona maruz kalmasına neden olmaktadır. Dikkatin dağıldığı anlarda akıllı aygıtların kullanımı bırakılmalı, çevrimdışı olunmalı ve tekrar yapılan işe odaklanılmalıdır. Ayrıyeten, belli bir saatten sonra e-posta, iletiler ve bildirimlerin kapatılması da hem andan keyif almak hem de dikkat dağınıklığının önüne geçmek için güzel bir adımdır.

Meditasyon işe yarayabilir

Kısa bir mühlet evvel başlayan ve hem ekonomik hem de sıhhat açısından olumsuz bir süreci beraberinde getiren pandemi, yeni hayat normları oluşturmayı ve bu kurallara uymayı bir mecburilik haline getirdi. Bu durum fizikî ve ruhsal meselelerin artmasına, memnunluk oranlarının düşmesine ve buna bağlı olarak dikkat dağınıklığı ve odaklanamama üzere sorunların çoğalmasına neden oldu. Bu periyotta meditasyon, yoga, pilates, tai chi üzere farklı uygulamalarla ruhsal olarak rahatlama sağlanması ve dikkat dağınıklığı sorununun üstesinden gelinmesi mümkündür.

Şayet dikkat dağınıklığı ve emsal ruhsal rahatsızlıklar, iş ve özel hayatı olumsuz derecede etkiliyorsa kesinlikle doktora danışılmalı ve tedavi süreci kesinlikle tabip nezaretinde yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu