DONDURMA ÇUBUĞU İLE TIĞ İŞİ OYA MODELİ YAPIMI

Yazma kenarı için dondurma çubuğu ile oya modeli yapımı

Yazma kenarı için yapılacak farklı oya modellerini sizlere göstermeye devam ediyorum. Bugün sizlere dondurma çubuğu ile yapılmış oldukça şık ve gösterişli bir tığ işi oya modeli yapımı göstereceğim. Bu oya modelinin detaylı yapım aşamasını aşağıdaki videolu anlatımdan takip edebilirsiniz.

Tığ işinden yapılmış oya modellerinde model yapımı için özellikle ilmek alımlarında dondurma çubuğu sıklıkla kullanılan bir aksesuar. Oya modellerini yapmaya yeni başlayanlar dondurma çubuğunu görünce şaşırabilir ama ilmek alınması gereken modellerde dondurma çubuğu kolaylık sağlıyor. Bugün göstereceğim modelde de çiçeklerin yapımı için dondurma çubuğuna ihtiyacınız olacak.

Yazma kenarı oya modeli yapımı için burada krem rengi zemini olan, üzerinde mavi ve pembe gülleri bulanan bir yazma seçilmiş. Bu yazmaya uygun olarak da pembe, mavi, krem rengi ve yeşil renkte Altınbaşak markalı oya ipleri kullanılmış. Video içerisinde kullanılan bu renklerin kodları yer almakta. Tığ olarak burada 21 numara tıp kullanılmış ama siz elinizin yatkın olduğu bir tığ kullanabilirsiniz. Burada sizin için gerekli olan en önemli aparat ise dondurma çubuğu. Elinizde dondurma çubuğu yoksa bir kurşun kalem de kullanabilirsiniz.

Oya modeli yapımı için öncelikle yazma kenarına tığ batısı yapılmış. İlk sırada modellerin arasındaki çimenler ve çiçek modellerinin ekleneceği yerdeki yuvalar yapılmış. Bu yuvalar yapılırken dondurma çubuğu kullanılıp ilmekler alınmış. Daha sonra önce krem rengi ip ile çiçeğin kısmı yapılmış ve daha sonra ise üzerindeki renkli kısım yapılarak oya modeli tamamlanmış.

Tığ işi oya modeli yapımı için aşağıdaki videolu anlatımı takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCtSezhefi6zcPAUCJXUiDog

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu