Düğünde ne takılır? Geline takı olarak ne takılır? Düğünde takı merasimi nasıl yapılır

Düğün dönemin açılmasıyla birlikte evlenecek çiftler tarafından en çok merak edilen bahislerden biri düğünde takılacak takılar oldu. Düğüne gelecek davetlileri de yakından ilgilendiren takı merasimi yakınlık derecesine nazaran gelin ve damada takılanlar olarak değişmektedir. Pekala düğünde ne takılır, geline takı olarak ne takılır? Takı merasimi ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte yanıtlar:

Birbirini seven ve hayatlarını birleştirmek isteyen çiftler için yapılan düğün merasimlerinde gelin ve damada yapılan merasimde takı takılır. Ülkemizde yıllardır klâsik bir formda devam eden takı merasimi yöreden yöreye değişim göstermektedir. Doğu kültüründe düğünlerde geline çok fazla altın takılırken birtakım yörelerde ise yalnızca bilezik ya da gelin takı seti halinde takılmaktadır. Kimi kültürlerde ise kız istemede geline ve damada takılacak takılar konuşulup belirlenmektedir. Akrabaların yakınlık derecesine nazaran de değişen takı merasimi birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İşte düğünde geline ve damada ne takılır sorusunun yanıtı…

DÜĞÜNDE NE TAKILIR?

Yeni evlenecek çiftler için evlilik masraflarını bir nebze azaltmak için takılan takılar akrabalık derecesine nazaran büyük takı ve küçük takılar formunda farklılık göstermektedir. Tıpkı vakitte uzaktan akraba ya da arkadaş etrafından olan şahıslar de takı yerine para takabilmektedir. Son vakitlerde altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte çeyrek yerini yarım çeyrek, gram altın seçeneklerinin sunalmasına neden oldu. Fiyat aralığına bağlı olarak en değerli takılan takılar ortasında bilezikler geliyor. Bileziklerden sonra reşat altın, tam altın, yarım, çeyrek, gram ve yarım gram üzere fiyatlarına nazaran sırayla gelmektedir.

DAMADIN AİLESİ GELİNE NE TAKAR?

Genelde damat tarafı gelin takı seti olarak ya da bilezik halinde takmaktadır.

GELİNİN AİLESİ GELİNE NE TAKAR?

Gelinin ailesi kızları için kesinlikle en az 2 ya da 3 bilezik takarlar. Varsa ablası ve ağabeyi de onlarda çeyrek takarlar.

DAMADA NE TAKILIR?

Gelin tarafından takı merasimde kesinlikle damada saat yahut tam altın takmak adettir. Son vakitlerde takı merasimi altın fiyatlarının artmasıyla birlikte farklılık gösterse de genel olarak damada bir armağan sunulmaktadır.

2. DERCE AKRABALAR NE TAKAR?

2. derece akraba kategorisine dayı, amca, teyze, hala gelmektedir. Yakın akraba olarak isimlendirilen teyze amcalar ve öbürleri genelde bilezik takarlar. Kuzenler ve öteki akrabalar samimiyet derecesine nazaran çeyrek, yarım ve tam altın takmaktadır.

Düğüne gelen davetlilerde gelin ve damat için ailece tek bir bireye takacak biçimde takacaklarını altını ayarlamaktadır.

Gelin ve damadın yakın arkadaşları bazen toplanıp tam altın yahut çeyrek takmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu