Dyt. Sena Karahan toplumsal medyadan gelen soruları yanıtlıyor

Diyetisyen Sena Karahan, Yasemin.com okurlarının toplumsal medya hesabından gelen sağlıklı beslenme ve kilo almadan yaz aylarını nasıl geçirebiliriz hakkında sorularını yanıtladı.

Birçoğumuz hayatının bir periyodunda kesinlikle diyet yapmıştır. Çarçabuk, süratle kilo vermek için kulaktan duyduğumuz programları denemiş, tahminen kilo vermiş lakin sonrasında daha fazlasını almıştır. Birçok vakit süratli kilo verme isteğiyle yanlış diyetleri uygulayabilirsiniz. Ya da diyete sadık olmasına karşın gereğince süratli kilo vermediğinizi hissedebilirsiniz. Ne kadar sağlıklı beslendiğiniz ya da ne sıklıkla antrenman yaptığınıza bakılmaksızın birçok insan diyet konusunda tıpkı yanılgıları yapar. İşte tam da bu noktada imdadınıza uzmanımız Diyetisyen Sena Karahan yetişiyor.

Rukiyeeg: Emziren anneler nasıl beslenmeli?

Dyt. Cevabı: Emziren anneler birinci 6 ay boyunca 1800kcal altındaki diyetlerden uzak durmalılar. Besin çeşitliliği sağlamak hem anne hem de bebek sıhhati için kıymetlidir. Besin çeşitliliği, öğünlerin protein, karbonhidrat ve yağ kümesi besinlerin her birini istikrarlı bir biçimde içermesidir. Pratik ve daha anlaşılır olması için 4 yapraklı yonca modeli ya da sağlıklı yemek tabağı modeli referans alınabilir. Görseldeki sağlıklı yemek tabağı modelinde yiyecekler ve ölçüleri örnek alınarak öğünler hazırlanabilir.

İbrahimin_annesi_25: Çok su içerek kilo verebilir miyim?

Dyt. Cevabı: Kilo vermek için temel olan harcanan gücün aldığımız güçten fazla olmasıdır. Çok su içmek tek başına zayıflatmayacağı üzere sıhhat problemlerine da neden olabilir. Yetişkin bir birey için günlük 2-2.5 lt su tüketimi kâfi olacaktır.

Cevriye_cetmi: Gebelik şekeri çıkmıştı ve geçmedi kilo verirsem geçer mi?

Dyt. Cevabı: Gestasyonel diyabet, fazla kilo ve ailede şeker hikayesi varsa sık karşılaşılan bir durum olabiliyor. Kilo vermek, diyet ve antrenman kalıcı olmaması ve hayat kalitesini arttırmak için gerekli ömür hali değişikliklerindendir. Fazla kilonuz varsa zayıflamak yardımcı olacaktır.

SORU? Sena Hanım, merhaba sizden bir tavsiye istiyorum sanki nasıl kilo verebilirim?

Karşılık: Merhaba, sizi tanımadan ve kıymetlendirme yapmadan bu soruya cevap vermek mümkün değil. Öncelikle kilo sorununa neden olan sebepleri bulup çözümlemek gerekli. Uzun vakittir fazla kiloluysanız ve diyet yapıp sonuç alamadıysanız dahiliye uzmanı ve diyetisyenden dayanak alabilirsiniz.

Yükleniyor…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu