EDHO grubuna hücumda iddianame tamamlandı

Oktay Kaynarca’nın başrolü olduğu Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinin bayan set çalışanlarına, kaldıkları otelde bulunan erkekler tarafından şiddet uygulanmıştı. Akına uğrayan bayanlar, saldırganlardan şikayetçi olmuşlardı. Tutuklanan şüphelilerin çok sayıda hata kaydına sahip oldukları belirlenirken, olay anına ilişkin imgeler de ortaya çıkmıştı. Olayla ilgili iddianame tamamlandı.

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisi takımına geçtiğimiz yıl gerçekleşen atakla ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianame hazırlandı. İddianamede oyuncular Oktay Kaynarca, Berçin Aydoğan, Burçak Çataklı, Gülcan Sarı, Tevfik Erman Kutlu ve Yunus Emre Yıldırımer şikayetçi sıfatıyla yer aldılar. İddianamede olay anında yaşananlar da anlatıldı. Geçtiğimiz yıl 29 Kasım günü Maltepe’de bir otelde yaşanan olayda 8 şüpheliden Şiyar Altosun ve Arif Yıldırım’ın 30 Kasım tarihinde Berçin Akdoğan, Gülcan Sarı ve Burçak Çataklı isimli şahıslara, “Burada cinsel içerikli sinema mi çekiyorsunuz” diyerek küfür ettikleri, 3 ismin çığlık atıp yardım istedikleri ve bulundukları odanın kapısını kapattıkları belirtildi. 2 şüphelinin odaya girmek için kapıyı tekmeleyerek açmaya zorladıkları, müştekilerin de şüphelilerin odaya girmelerini engellemeye çalıştıkları da belirtildi.

Şahitlerin beyanlarından dizi oyuncularından Yunus Emre Yıldırımer ile Tevfik Erman Kutlu’nun 2’nci kata çıktıklarında şüphelilerin kendilerine, “Sizin çekmiş olduğunuz dizilerdeki yaptığınız işlerin biz dışarıda gerçeğini yapıyoruz.” dedikleri de iddianamede yer aldı. Olay yerine gelen mahalle bekçilerinin lobiye indirdikleri şüphelilerin oyuncular Oktay Kaynarca, Tevfik Erman Kutlu ve Yunus Emre Yıldırımer’i tehdit ettikleri de ayrıyeten vurgulandı.

İddianamede yer alan şüpheliler Arif Yıldırım ve Şiyar Altosun’un ‘Zincirleme formda hakaret’, ‘Birden fazla kişi ile gece vakti konut dokunulmazlığını ihlal etmeye teşebbüs’ ve ‘Birden fazla kişi ile tehdit’ kabahatlerinden dolayı 4 yıl 1 ay 22’şer günden 13 yıl 7 ay 15’er güne kadar mahpus cezası ile cezalandırılmaları istendi. Öteki şüpheliler olan Batuhan Kuvvetliışık, Birkan Boğutar, Onur Destegül, Burak Özcan, Can Cem İyidoğan ve Volkan Çam’ın ise, ‘Birden fazla kişi ile tehdit’ kabahatinden dolayı 2 yıldan 5 yıla kadar mahpus cezasıyla çarptırılması talep edildi.

Sanatçı Oktay Kaynarca’dan mevzuyla ilgili olarak, ‘Adamların 50 tane cürüm belgesi var. Onlar profesyonel, biz onlarla başa çıkamayız. Tutuklandılar, mahkemeleri devam ediyor. Orada bir tartışma oldu. Biz de onlara bağırdık. Lakin natürel kendilerini kurtarmak için söylemediğimiz şeyleri, söylemişiz üzere aktarıyorlar. Hakkımda kabahat duyurusunda bulunmuş olabilirler. Yarın savcılığa gideceğim ve öğreneceğim her şeyi.’ açıklamasında bulunmuştu.

OLAYIN GEÇMİŞİ

TV100’ün haberine nazaran; Maltepe’de çekimler öncesinde bir otele yerleşen bayanlar, çekimin yapılacağı yerin üstündeki otelde yan odada kalan erkekler tarafından hücuma uğradılar. Saldıran şahıslar, uyuşturucu unsur kullandıklarını itiraf ederlerken, olay anında küfürler savurup oda kapısını kırmaya çalıştılar ve fiziki şiddet teşebbüsünde bulundular. Salgınlardan şikayetçi olundu.

Çıkan hengamenin akabinde 3 kişi gözaltına alındı. Mağdurelere saldıran bireylerin daha öncede haklarında kayıtlı olan çok sayıda kabahat sabıkasına sahip oldukları belirlendi. Olay anına ait imajlar, otelin güvenlik kameralarına an be an yansıdı.

Olay dün gece saat 03.00 sularında, İstanbul Maltepe ilçesinin Zümrütevler Mahallesi pozisyonunda yer alan bir otelde gerçekleşti. Teze nazaran; Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz isimli televizyon dizisinin set takımında kostüm vazifelisi olarak çalışan Gülcan S., Burçak Ç. ve Bercin A. isimli bayanlar, konakladıkları oteldeki odalarına girdikleri esnada, tıpkı otelde kalan 3 kişinin kelamlı tacizine maruz kaldılar.

Mağdure bayanların odalarına girmelerinin akabinde, dizide rol alan oyuncular da odaya geldiler. Bu sırada 3 kişi, oyuncularla fotoğraf çektirme mazeretiyle odanın önüne geldiler. Lakin oyuncular, bu şahısların alkollü olduklarını fark edip fotoğraf çektirmeyi reddettiler.

ARBEDE ÇIKARDILAR

Oyuncuların otel lobisine inmesinin akabinde şüphelilerden biri, odanın kapısını tekmelemeye başladı. Yaşadıkları dehşetin tesiriyle odanın kapısını kilitleyen bayanlardan Gülcan S., pencereye çıkarak yardım istedi. Sesleri duyan oyuncular, çabucak odanın bulunduğu kata çıktılar. Bunun akabinde şüpheliler ile oyuncular ortasında tartışma çıktı.

Yapılan ihbar üzerine olay yerine polis takımları sevk edildi. Tartışma otel lobisinde de devam etti. Bir müddet sonra bu tartışma, arbedeye döndü. Polisi olaya anında müdahale etti. Şüpheliler Batuhan K., Arif Y. ve Şiyar A., polis tarafından gözaltına alındılar.

Yaşananlar otelin güvenlik kameralarına da yansıdı. İmajlarda; kuşkulu 3 kişinin otelin koridorunda dolaştıklarını, bir şüphelinin oda kapısını tekmelediğini, dizide rol alan oyuncuların ve set çalışanlarının kata geldiğini ve lobiye de taşınan tartışmanın daha sonra hengameye dönüştüğü görülüyor.

SABIKA KAYITLARI VAR

Şüpheliler ortasında yer alan A.Y.’nin 16 tanesi konuttan hırsızlık olmak üzere çok sayıda iş yerinden ve otodan hırsızlık, vazifesi yaptırmamakta direnmekten sabıkaları, Şiyar A.’nın taammüden adam yaralama ve uyuşturucu husus kullanımından sabıkaları, Batuhan K.’nın ise uyuşturucu kullanımı ve taammüden adam yaralama hataları dışında reşit olmayan bir kıza cinsel alaka kabahatinden da sabıkası olduğu belirlendi. Şüphelilerin ayrıyeten çeşitli cürümlerden da çok sayıda kayıtlarının olduğu belirlendi.

Gözaltına alınan 3 kişi, emniyetteki sözlerinin akabinde Anadolu Adalet Sarayı’na sevk edildiler. Şüphelilere ayrıyeten, Genel Hıfzıssıhha Kanunları uyarınca toplamda 9 bin 540 TL’lik bir para cezası da uygulandığı belirtildi.

TUTUKLANDILAR

Gözaltına alınan şüpheliler, emniyette yürütülen yasal süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edildiler. Pek çok cürümden sabıka kaydı bulunan şüpheliler, ‘birden fazla bireyle birlikte nitelikli konut dokunulmazlığını ihlal etmeye teşebbüs’ hatasından tutuklanarak cezaevine gönderildiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu