Ekolojik farkındalıklı çocuk nasıl yetiştirilir?

Dünyayı yaşadığı etrafa hassas çocuklar kurtaracak! Ekolojik farkındalıklı eğitimin değerine dikkat çeken BÜMED Merak Eden Çocuk Okulları Genel Müdürü Fatih Meral, ‘’Ağaçları kuşları tanıyan; meyve zerzevatın ekiminden soframıza kadar gelişini deneyim eden çocuklar etrafa hassas çocuklar olarak yetişir’’ diyor.

Artık hepimiz biliyoruz ki iklim krizi, kuzey kutbunda yaşayan bir kutup ayısının ömür alanının daralması değil yalnızca. İklim krizi ve doğal etrafın yok oluşu günümüzün en büyük tehdidi. Pekala Z jenerasyonu, bu tehditle nasıl baş edecek? Dünyaya ve yaşadığımız etrafa saygılı, hassas bireyler yetiştirmek mümkün mü?

Pek çok hususta olduğu üzere etraf şuuru ile çocuk yetiştirmek de çocuğun doğumundan itibaren başlayan bir süreç. Topluma ekolojik farkındalıklı bireyler kazandırmak için ebeveynlere ve eğitimcilere büyük vazife düşüyor. Dünya Etraf Günü kapsamında tıpkı vakitte ülkemizde ve dünyada Eko Okullar Programı’na bağlı olan Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Merak Eden Çocuk Okulları’na sorduk.

BÜMED MEÇ Okulları Genel Müdürü Fatih Meral, okul bahçesinde zerzevat, meyve dikimi, bakım ve sulama sorumluluğunu öğrencilerine verdiklerini anlattı:

“Bu sayede çocuklar yediğimiz meyve sebzelerin masalarına nasıl geldiğini görerek öğreniyorlar, ekolojik döngüyü fark edebiliyorlar. Bahçede beslediğimiz hayvanlar ile hem sorumluluk almayı hem de farklı canlıların hayatlarına hürmet duymayı deneyim ediyorlar. Ders içi etkinliklerde kullandığımız gereçlerin atık gereçlerden olmasına ihtimam gösteriyoruz ve mümkün olduğunca plastik kullanımını azaltmaya çalışıyoruz. Ayrıyeten istekli öğrencilerimizden oluşan Eko-Team gruplarıyla etraf faydasına projeler üreterek birlikte tahlil üretmenin değerine vurgu yapıyoruz.”

Sorumluluk yalnızca ne eğitimcilerde ne de ebeveynlerde

“Eğitimciler ve ebeveynler olarak hepimiz sorumluluk alarak, yaşadığımız dünyaya saygılı hassas jenerasyonların yetişmesine katkıda bulunabiliriz. Yaşadığımız dünyaya hürmet duymak evvel kendi konutlarımızda öğrendiğimiz bir şeydir” diyen Eğitimci Fatih Meral, ekolojik farkındalıklı çocuklar yetiştirmek için ebeveynlere şu tekliflerde bulundu:

Ekolojik farkındalıklı çocuk nasıl yetiştirilir?

  • Örnek olun. Plastik şişeden su içmek yerine matara taşıyın, alışverişlerinizde bez torba kullanın. Çöplerinizi ayırın. Ve bunkarı yaparken neden yaptığınızı, olumlu/olumsuz tesirleriyle çocuklarınıza anlatın.
  • Meskeninizde yoksa sokağınızda bir hayvanın ve bir bitkinin sorumluluğunu çocuğunuza verin. Canlıları gözlemlemesi, farkındalığını artıracaktır. Sorumluluğu almayı reddeden çocuklarınıza vakit tanıyın, ısrarcı olmayın.
  • Çocukların tabiat ile vakit geçirmesine fırsatlar yaratın. Etrafını tanısın. Ağaçları, kuşları anlatın onlara. Tabiat yürüyüşlerine ve kamplara gitmek erken yaşta tabiattaki değişimleri, döngüyü fark etmelerine imkan sağladığı üzere gerilim atmalarına, fizikî olarak güçlenmelerine de yardımcı olacaktır.
  • Geri dönüşüm, tabiatın döngüsü, dünyanın farklı hoşlukları üzerine kitaplar okuyabilir ve üzerine sohbet edebilirsiniz.
  • Ailede başlayan eğitim okul ile pekişir. Okul seçerken çocukların tabiat ile vakit geçirebilecekleri bir ortam olup olmadığına dikkat edin. Bu bağ fizikî ve duygusal gelişimleri açısından mutlaka fark yaratır. Türkiye’de ve dünyada Eko-Okullar Programına bağlı pek çok okul var, çocuklara çeşitli etkinliklerle bu farkındalık kazandırılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu