En güzel korunma usulü: Doğum denetim hapı nedir ve nasıl kullanılır?

Yumurtlamayı düzenlemede ve hormonların denetimini sağlamak için hekim onayı ile kullanılan doğum denetim haplarının ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını sizler için uzmanından cevapladık. İşte doğum denetim hapı ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılan doğum denetim hapları ile ilgili az çok fikir sahibi olabiliriz. Fakat, ne yazık ki çoğumuzda doğrusunu bildiğini sandığımız şeylerin kulaktan doğma yani temelsiz bilgilerden ibaret olduğudur. Her ne kadar reçetesiz satılsa da katiyen hekim onayı almadan kullanılmaması gereken doğum denetim haplarında gerçek kullanım çok değerlidir. Bayanın yumurtalıklarından salgılanan dişilik hormonlarının baskılanmasında tesirli olan doğum denetim hapları, o hormonların daha düşük ve sabit dozlarla dışarıdan iğne ya da hap halinde tanımlanması biçiminde tesir gerçekleştirir. Eşinizle tertipli olarak yakın temasta bulunuyorsanız ve bunun için de korunmak için doğum denetim hapı kullanmak istiyorsanız dikkate almanız gereken noktaları haberimizden okuyabilirsiniz.

DOĞUM DENETİM HAPI NASIL KULLANILMALI?

Geçmişe oranla çok daha düşük dozda östrojen ve Progesteron hormonlarını içeren doğum denetim hapları bilinen en yaygın usulüyle hamilelikten korunmak için kullanılır. 21 ve 28 günlük olmak üzere 2 biçimde kullanılan doğum denetim haplarında; 21 günlük kullanımda ilacı 21 gün kullanıp, 7 gün orta verdikten sonra 8. gün yeni kutuya başlanmaktadır. İçerik olarak farklı olmamakla bir arada 21 günlük ilaçlardaki 7 günlük hesabın karışmaması için kullanılabilecek öteki alternatif hap ise 28 günlük olanlardır.

Bu haplarda orta verme yoktur, kutu bitince yeni kutuya başlamayla kullanılır. (24+4) 28 günlük bu haplarda 4ü boş tablet içeriyor.

– Doğum denetim hapını kullanmaya adet periyodunun birinci 5 gününde başlamak gerekir.

DOĞUM DENETİM HAPININ YAN TESİRLERİ:

  • Kırılma kanamalarına neden olabileceği için ince lekelemeler görülebilir. En kıymetli nedeni ise ilacı saatinde almamaktır!
  • Birinci birkaç ay adet düzensizliğine neden olabilir.
  • Mide bulantısı ve kusmaya yol açabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu