Fava nedir ve fava neyden yapılır? En kolay fava tanımı

Halk ortasında bakla ezmesi olarak bilinen fava aslında birçok baklagilden yapılıyor. Mercimek, nohut üzere püre kıvamına gelen besinlerle yapılan fava hem kolay hem de sofraları süslüyor. Girit yöresine mahsus olan fava lezzeti günümüzde de çok sık yapılmaktadır. Sizler de sunum için ihtimamlı tarifler hazırlamak isterseniz favayı deneyebilirsiniz.

Fava, kuru baklanın en lezzetli hallerinden biri olup kısa müddette hazırlanabilen bir mezedir. Protein bakımından güçlü olan baklanın iç kabukları çıkarıldıktan sonra kurutulmuş tanelerin haşlanıp, ezilmesiyle oluşturulan fava zeytinyağı ve dereotu eklenerek tüketiliyor. Lokantalarda meze olarak servis edilen fava, özellikle Ege ve Yunan mutfağında yaygın olarak yapılıyor. Servis edilmeden evvel hafif sulu bir kıvamda kalması gereken fava kalabalık konuklarınıza sunabileceğiniz süper bir meze. Sarayın zeytinyağı muhtaçlığını karşılayan Girit Adası’nın Osmanlı hakimiyetine geçmesiyle birlikte oradaki lezzetler de İstanbul mutfağında yerini almaya başlamıştır. Giritliler yerleştikleri yerlerde sıkça kendi yemeklerini pişirerek hem gelen komşulara ikram etmişler hem yemeklerin pişirilmesini hem de topladıkları çeşitli otları ve zeytinyağını hangi yemeklerde kullandıklarını etraftakilere öğretmişlerdir. Böylelikle fava üzere Girit yöresine has yemekler mutfaklarımızda yerini almıştır.

FAVA TANIMI:

GEREÇLER

1 su bardağı kurutulmuş bakla
1 adet orta uzunluk soğan
2 adet kesme şeker
Yarım limon suyu
Dereotu

YAPILIŞI

Küçük bir tencerenin içerisine zeytinyağını koyup, ısıtın.

Üzerine su ve baklayı koyup haşlayın. Âlâ bir biçimde pişmesi için su çektikçe su ek edebilirsiniz. Bu sırada tuzunu unutmayın.

Başka bir tencerenin içerisine yağ ve soğanları alıp kavurun. Pembeleşen soğanların üzerine küp şekeri ve limon suyunu ek edin. Üzerine baklaları dökün.

Karışımı patates püresi kıvamına gelene kadar ezin.

Cam bir kaba döküp düzleyin. Soğuması için kenara ayırın. Dilimleyip üzerine dereotu ve zeytinyağı ile servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu