Finger Feeding (Parmakla beslenme) tekniği nedir? Şırınga ile bebek nasıl beslenir?

Yeni doğan beslenmesiyle ilgili hastanelerde hemşirelerin yeni yeni gösterdikleri Finger Feeding (Parmakla beslenme) formülü, birinci duyulduğunda kulağa ne kadar farklı gelse de göğüs reddine karşılık uygulanabilir en ülkü beslenme formüllerindendir. Pekala Finger Feeding nedir? Bebekler şırıngayla nasıl beslenir? Şırınga ile bebeğe mama verilir mi? Yenidoğan bebeği şırıngayla beslemek…

Bebeklerin temel gereksinimi olarak görülen biberon ve emzik üzere sık kullanılacak olan eserler daha bebek doğmadan hamilelik devrinden itibaren anne-babalar tarafından karşılanmıştır bile. Anne karnında 9 aylık kadar geçen bir seyahat sonrasında dış dünyaya adapte olmaya çalışan yeni doğan bebeklerde doğuştan gelen kimi refleksler vardır. Bu refleksler; emme-arama refleksi, yakalama refleksi, moro refleksi (Sıçrama), basma ve adımlama refleksi, tonik ense refleksi, aksırma-öksürme refleksleridir.Emme-arama refleksini geliştirmek için birinci aylarda biberon ve emzik kullanımı abartan birtakım anneler, bebeklerini plastiklere alıştırdıkları için memeyi reddedebilir. Göğüs reddi üzere olumsuz durumlarda bebeklerin anne sütünden eksik kalmamaları için emzirme periyodunda beslenebilecekleri Finger Feeding (Parmakla beslenme) usulünü sizler için araştırdık.

FİNGER FEEDİNG NEDİR? BEBEKLERDE PARMAKLA BESLENME

Bilhassa de birinci altı ayda anne sütünün bebekler için katiyetle alınması gereken en büyük mucizelerden biri olduğunu belirten uzmanlar, içerisindeki bebeğe özel vitamin, mineral, demir ve protein bakımından varlıklı olduğunu söylüyor. Her bebeğe özel olarak üretilen anne sütüne karşılık bebeklerde emme reddi oluşmuşsa farklı beslenme teknikleri ile bebeğinizi anne sütünden yoksun etmemeye çalışabilirsiniz. İşte tam da bunun için sizlere önerebileceğimiz parmakla beslenme ile bebeğinizi anne sütüne geri kazandırabilirsiniz.

ŞIRINGAYLA BEBEK NASIL BESLENİR?

Konutunuzda bulundurmanız gereken 1 adet iğnesiz enjektöre öncesinde sağdığınız sütünüzü çekin. Ellerinizi yıkayıp tertemiz ettikten sonra steril bir halde iken serçe parmağınızın tırnaksız tarafını bebeğinizin üst damağına değdirirken öteki taraftan emdiği süratte enjektörle damla damla süt sıkın. Emme suratına uygun ilerlediğiniz takdirde göğüsten süt emermiş üzere bir yol sağlayın.

Parmağınızı nasıl ayarlayacağınız konusunda kaygılarınız varsa, bilmeniz gereken kıymetli bir ayrıntı parmağın gırtlağa yönelik değil ağız tavanına gerçek tutmak olacaktır. Emerken duraklıyorsa bu onun yorulduğunun göstergesi olabilir, nazikçe parmağınızı çıkartın.Tamamen doyunca kendi parmağı bırakıp ağzından çıkarabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu