Gebe Bengü ihtarları dikkate almadı! Koronavirüs aşısı oldu

Geçtiğimiz gün Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın, müzisyen, sinema ve dizi yapım gruplarının aşılanmaya başlayacağını duyurmasının akabinde pek çok ünlü isim soluğu hastanelerde aldı. 18 haftalık gebe Bengü, bakanlığın ihtarına karşın koronavirüs aşısı oldu.

HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN

Müzisyenlerin aşıda öncelik kapsamına alınmasının akabinde aşı yaptıran isimlerden biri de müzikçi Bengü oldu. Bengü de BioNTech aşısı yaptırdı. Fakat 18 haftalık gebe olan Bengü’nün aşı olması, gebelerle ilgili tartışmaları tekrar gündeme getirdi.

Sıhhat Bakanlığı, koronavirüs aşısı yaptırmak isteyen hamilerle yönelik ikazında, “Gebelikte KOVİD-19 mRNA aşısının uygulanmasına ait data bulunmamaktadır. KOVİD-19’u ağır geçirme riski yüksek olan hamilelere kendi istekleri halinde aşı uygulanabilir. Aşının gebeliğin birinci üç ayında uygulanmaması tercih edilir” sözlerine yer vermişti. Bengü’nün Bakanlığın tavsiyesine karşın aşı yaptırması, dikkat çekti.

“3. AYDAN SONRA AŞIMIZI İTİMATLA YAPTIRABİLİRİZ”

Müzikçi Bengü, mevzuyla ilgili çok soru alması sonrasında, aşı olurken çekildiği anların altına bir de not düştü. Bengü, Instagram hesabından yayınladığı notta şu sözlere yer verdi: Sıhhat Bakanlığı’mızın aşı programında müzisyenlerin de aşılanmaya başlamasıyla birlikte, bugün ben de aşımı oldum… Bu mevzuda çok soru aldığım için de çok değerli doktorlarımıza danışarak, başta sevgili tabibimiz Prof. Dr. Ferhat Çekmez’den de edindiğim bilgilerimi sizlerle paylaşmak isterim.

Herkes üzere biz hamilelerin de aşılanması çok kıymetli. Bilhassa 3.ay bittikten sonra koronavirüs aşılarından rastgele birini itimatla yaptırabiliriz.

“ANTİKORLAR BEBEĞE DE GEÇİYOR”

Gebelikte bağışıklık sistemimiz de biraz baskılandığı için aşı olmak çok daha değerli hale gelmektedir. Bedenimizde oluşan antikorlar bebeğimize de geçeceği için bebeklerimiz de doğduklarında koronavirüse karşı doğal bağışıklık kazanmış olacaklar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu