GELİNE YAKIŞIR ÇEYİZLİK ŞAL MODELİ YAPIMI

Gelinlik üzerine yapılabilecek şık ve gösterişli bir şal modeli yapımı

Çeyiz hazırlığı yapanlar için bugün yine oldukça şık ve gösterişli bir şal modeli yapımı göstermek istiyorum. Detaylı yapım aşamasını videolu anlatım ile vereceğim gelinlik üzeri şal modeli sizlerinde hoşuna gidecek görenlerin dönüp bir daha bakacağı bir model.

Çeyizler için yeni el işlerini ve örgü işlerini göstermeye devam ediyorum. Çeyizler içerisine en çok eklenen örgü işlerinden birisi de şal modelleri oluyor. Gelin bohçası hazırlanırken mutlaka içerisine günlük kullanıma uygun bir şal modeli, daha şık ve özel bir günde takılacak bir şal modeli ve gelinlik üzerinde kullanılabilecek bir şal modeli hazırlanıyor. Bende bugün sizlere gelinlik üzerinde kullanılabilecek oldukça şık ve gösterişli bir modeli göstereceğim.

Çeyizlik şal modeli yapımı için burada krem rengi Angora şal ipi kullanılmış. Burada sade bir ip tercih edilmiş. Dilerseniz simli iplerde kullanabilirsiniz. Krem dışında beyaz ile de bu şal modeli yapılabilir. Ayrıca krem rengin farklı tonları ile de şal modelini yapabilirsiniz. Tığ olarak 6 numara yani 1,4 mm’lik bir tığ kullanılmış.

Şal modeli üçgen bir şekilde yapılmış. Üçgenin bir ucundan başlanarak her sırada arttırılan motifler ile şal modeli giderek büyültülmüş. Burada şalın büyüklüğüne siz karar verebilirsiniz. Şalın yapımı çok ama çok basit. Tığ ile örgü örmeye yeni başlayanlar da videodaki anlatımı takip ederek bu şal modelini yapabilir. Burada önemli olan yeni bir sıraya nasıl geçileceği ve motifin nasıl yapılacağı. Bunlarda zaten video içerisinde çok güzel bir şekilde açıklanmış.

blank

Tığ işi şal modeli yapımına zincir çekilip üzerine trabzan yapılarak başlanmış. Burada şal modeli yapılırken kenar kısımdaki balık sırtı modeli de birlikte ilerlemiş. Şalı tamamladığınızda kenar kısmı da olacak. Ama siz dilerseniz bu şekilde şalı bırakabileceğiniz gibi etrafına püsküller de yapabilirsiniz. Bu şekilde de şal modeli çok şık olacaktır.

Şal modeli yapımında basit tığ işi teknikleri olan tarzbanlar ve örümcek modeli kullanılarak yapılıyor. Motiflerin yapımında fıstık tekniği kullanılmış. Şal modeli kolay bir model olduğu için birkaç gün içerisinde kolaylıkla bitirebilirsiniz.

Gelinlik üzeri şal modeli yapımı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCurfH69JEGHIKMNzSkA90Dw

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu