Gün uzunluğu yalnızca 6 saatten az uyursak bedenimizde neler olur?

Bedenin işlevlerini yenilediği süreçlerden biri olan uyku hakkında yapılan araştırmalarda her geçen gün değişik sonuçlara varılıyor. Olağanda ergenlik ve yetişken çağlar da 6 saatlik uyku önerilir. Pekala gün uzunluğu yalnızca 6 saatten az uyursak bedenimizde neler olur?

İnsan hayatındaki döngülerden biri olan uykunun yararları saymakla bitmez. Beyin gelişiminden, sindirim yenilenmesine kadar yarar sağlayan uykunun müddeti de epeyce kıymetlidir. Uzmanlara nazaran uykunun en az 6, en fazlada 8 saat olması gerekiyor. Bu süreçler ortasında beden adeta kendini yeniliyor.

Lakin fazla ya da az olması durumunda bir grup olumsuz sıhhat problemleri ortaya çıkıyor. Doç. Dr. Nejat Altıntaş, bu bahisle ilgili açıklamada bulundu. Altıntaş’a nazaran; beden gece yarısı “ghrelin” ismi verilen bir hormon üretmeye başlar.

Bu hormon karbonhidrat gereksinimini tetikler. Beden gece yarısı uyanık kaldığında bu yüzden acıkma hissine kapılarak yemek yer. Kilo almaya yatkınlık ise bu düzensizlikle başlar. Bunun yanı sıra 6 saatten az uyumak beynin fonksiyonelliğini düşürür. Bu da unutkanlık ve alzheimer hastalıklarına yer hazırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu