Hudut otunun bilinmeyen yararları nelerdir? Hudut otu ve kekik karışımı ne işe fayda?

Yaz kış her mevsim tüketilmesi gereken hudut otunun insan sıhhatine birçok yararları vardır. Bilhassa ödem atmada yardımcı olur. Pekala hudut otunun bilinmeyen yararları nelerdir? Yüzyıllardır tıbbi tedavilerde yapılan hudut otu ve kekik karışımının ne işe yaradığını biliyor musunuz? Sizler için hudut otu ve hudut otu ile kekik karışımına dair merak edilenleri araştırdık.

Damar otu, yara otu, çıban otu ve pişik otun olarak da bilinen hudut otu sulak alanlara yetişir. Temmuz ve Ağustos aylarında çiçeklenen bu ot, evvelden tüketildiğinde yıl uzunluğu hastalanmayı pürüzler. İçeriğinde allantoin, kalsiyum, potasyum, çinko, fosfor, silisik asit, flavonlar, tanen, C ve K vitamini barındırır. Halk ortasında hudut otu çoklukla mide ağrılarına ve kuru öksürük üzere rahatsızlıklar sırasında tüketilir. Bu ot, kozmetik ve dondurma sanayisinin yanı sıra ilaç sanayisinde de ham unsur olarak kullanılır. Üst teneffüs yolu hastalıklarına karşı ıhlamurdan daha güçlüdür. Alternatif tıpta sıkça kullanılan hudut otu, inflamatuar ve antibakteriyel sayesinde bağışıklık sistemini temizler.

HUDUT OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

  • Çeşitli sebeplerden ötürü ortaya çıkan apse, çıban ve dolama üzere önemli cilt hastalıklarının doğal tedavisinde kullanılır.
  • Kimi bölgelerde bu ota siğil otu denilmesinin nedeni siğil üzere cilt hasarlarına yeterli gelir.
  • Bağırsaklarda biriken parazitler bir müddet sonra taş ve kum oluşumuna neden olur. Ayrıyeten gaz sancılarına neden olan bu parazitleri bedenden atmak için de uzmanlar bu otun çayını önerir. İdrar yolu ile bu parazitleri bedenden atar.
  • Bilhassa Ekim ve Şubat ayları ortasında sıklıkla yaşanan üst teneffüs yolu hastalıklarına güzel gelir. Eylül ayından itibaren sistemli tüketildiğinde kış uzunluğu bağışıklığı hastalıklara karışı korur.
  • Öksürük, balgam, bronşit, nefes tıkanması üzere rahatsızlıkları gidermek için de tüketilen bu otun çayı göğsü yumuşatarak rahatsızlıklardan hasar almadan atlatılmasını takviyeler.
  • Son yıllarda artan rahim ve rahim kanserinde yapılan araştırmalar sonucunda uygunlaştırıcı tesiri olduğu görülmüştür.
  • Nasır, pişik ve böcek sokmalarında da kullanılır.
  • Kalp hastalıklarına neden olan damar tıkanıklığını önleyerek, kan düzeyini istikrarlar ve ani felç, inme üzere rahatsızlıkların yaşanma riskini azaltır.
  • Şeker hastalarının da rahatlıkla kullanabileceği bu ot uzman denetiminde kullanılmalıdır.
  • Ayrıyeten akne ve iltihaplı sivilce tedavisinde de hudut otu ile hazırlanan suyu tonik olarak kullanabilirsiniz.

HUDUT OTU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Hudut otu kaynatma yolu ile değil demleme olarak hazırlanmalıdır. Evvelden kaynatılmış 3 su bardağının içerisine iki tutam kurutulmuş hudut otu ekleyiniz. 15 dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz.

HUDUT OTU VE KEKİK KARIŞIMI NE İŞE FAYDA?

Hudut otu ve kekik çabucak hemen birebir özellikleri gösterir. Bu yüzden karıştırılıp tüketilince çok güçlü bir ağrı kesici ve iltihap söktürücü olur. Anadolu topraklarında sıkça kullanılan bu otlar hem hastalıkları güzelleştirir hem de hastalıkları pürüzler.Aynı vakitte cilt sıhhati içinde birebir yararı olan bu karışım kırışıklık ve yaşlanmayı önler. Kan deveranını hızlandırarak sivilce ve akne oluşumunu önler. Tonik olarak yüze uygulandığında cilt yüzeyindeki lekeleri gidererek gözeneklerin sıkışmasını sağlar. Ayrıca flavonoidler ve luteolitler unsurlar sayesinde hücrelerin DNA’sını koruyarak mutasyona uğramalarını önler. Bu sayede kanser hastalıkların ortaya çıkmasını önler. Üst teneffüs yolu hastalıkları sonrası kalan kuru öksürüğü giderir. Karaciğer ve akciğerde biriken toksinleri idrar yolu ile atar. İçerdikleri güçlü K vitamini sayesinde kemik ve kasları güçlendirir. Hudut hücrelerini dengelemede güçlü olan bu karışım depresyon ve gerilimi gidererek gün içindeki yorgunluğa da yeterli gelir. Besinler sonrası bağırsaklarda kalan toksinler önemli hastalıklara taban hazırlar. Karışım bağırsaklarda biriken parazitleri de atar.

HUDUT OTU VE KEKİK KARIŞIMI NASIL HAZIRLANIR?

Bir çorba kaşığı kurutulmuş kekik

Bir çorba kaşığı kurutulmuş hudut otu

3 bardak su

Kaynayan suyun içerisine kekik ve hudut otunu ekleyin. Bir beş dakika bekledikten sonra süzgeçten geçirip tüketiniz. Dilerseniz içerisine bir çay kaşığı bal ya da limon ekleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu