İĞNE OYASINDAN TIĞ OYASINA ÇEVRİLMİŞ ÇEYİZLİK TIĞ OYASI MODELİ YAPIMI

Çeyizlik tığ işi yazma kenarı oya modeli yapımı

Çeyiz hazırlıkları yapanlar için harika bir oya modeli yapımını bugün sizlere göstermek istiyorum. Detaylı yapım aşamasını videolu anlatım ile vereceğim çeyizlik tığ işi oya modeli iğne oyasından tığ oyasına çevrilmiş şık ve gösterişli bir tasarım.

Yazma kenarlarına yapılabilecek oya modellerini sizlere göstermeye devam ediyorum. Tığ işi ile yapılmış renk renk oya modelleri yazma kenarlarında çok şık duruyor. Özellikle yazma içerisinde bulunan renklere uygun olarak seçilen oya ipleri ile güzel bir uyum yakalanıyor. Bu şekilde çeyizler içerisinde dikkatleri çeken gözleri şenlendiren modeller ortaya çıkıyor.

Bugün yapılan tığ işi oya modeli için Kaşmir İpek markalı yazma seçilmiş. Seçilen yazma üzerinde renk renk çiçekler bulunmakta ve çok hoş bir görüntüsü var. Yazma kenarına yapılacak oya modeli için kenar kısımlarda Altınbaşak markasının 3 numaralı yeşil ipi seçilmiş.

Yazma içerisindeki koyu mor renge uygun olarak ise Altınbaşak 80 numaralı mor ip tercih edilmiş. Pembe renk için ise Altınbaşak 5 numaralı pembe ip kullanılmış. Yazma zemininde krem rengi yer almakta. Buna uygun olarak da yine Altınbaşak markasına ait krem rengi ip tercih edilmiş. Sarı renk için ise Altınbaşak 412 numara sarı renk ip tercih edilmiş. Tığ olarak ise 22 numara tığ kullanılmış.

Yazma kenarı oya modeli için öncelikle yeşil oya ipi ile tığ batısı yapılmış. Daha sonraki sırada modelin yapımına başlanmış. Yine yeşil ip ile öncelikle modeller arasında yer alacak olan kirpikler yapılmış. Daha sonra çiçeklerin ekleneceği yuvalar yapılmış. Her model arasında 12 tane kirpik modeli yapılmış.

Bu şekilde çiçeklerin yapılacağı yuvalar belirlendikten sonra üst kısımdaki çiçeklerin yapımına geçilmiş. Öncelikle renkli oya ipleri ile trabzanlar yardımı ile küçük bir çiçek motifi yapılmış. Daha sonra ise üzerine krem rengi ip ile tekrar bir sıra gidilerek modelin üst kısmı tamamlanmış. Bu şekilde yapılan her bir yuvaya renkli ipler ile çiçek motifleri yapılmış ve oya modeli tamamlanmış.

Çeyizlik tığ işi oya modeli yapımı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCtSezhefi6zcPAUCJXUiDog

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu