İKİ ŞİLE ÇEYİZLERİN MUHTEŞEM PİKE TAKIMI

ÇEYİZLİK PİKE TAKIMI TARİFİ

Evlenmeye hazırlık yapan gençlerin çeyizleri için yaptığı birçok hazırlık mevcuttur. Bu hazırlıklardan birisi de iki şişle çeyizlerin muhteşem pike takımı yapımıdır. Genç kızlar ya da çeyiz hazırlayan kişiler iki şişle yatak odalarının en önemli parçalarından birisini kolaylıkla yapabilirler. Yalnızca iki şişle yapılan pike takımları basit örgü bilen herkesin yapabileceği kolaylıktadır. Üstelik yapılan pike takımları kişilerin isteğine göre dantel ile ekstra süslenebilir. Çeyiz içerisinde yer alan onlarca farklı şey içerisinde pike takımı da oldukça önemli bir yerde bulunur.

Çeyizlerin içerisinde yer alan en önemli parçalardan birisi de kuşkusuz ki pike takımlarıdır. Bohçanın içerisine konulan pike takımları el ile örülür ve en özenli hali ile diğer çeyizlerin yanına konulur. El yapımı olduğu zaman daha fazla özen ve emek istediği için yeni evlenecek genç kızlar genellikle el örmesi pike takımlarını tercih ederler. Pike takımı yapmak isteyen kişiler için sizlere birçok farklı model anlatacağım.

blank

Pike Takımı Nasıl Yapılır?

Bu modeller içerisinde dikkat edilmesi gereken hususlar ve kullanılacak şiş ile ipler gibi birçok detayı yazımız içerisinde sizlerle paylaşacağım. Herkesin beğenerek çeyizine eklemek istediği ve önemli parçalardan birisi olan iki şişle çeyizlerin muhteşem pike takımı yapımı için kendiniz de ufak dokunuşlar ekleyebilirsiniz. Pike takımı dikilirken kullanılan kumaş oldukça önemlidir.

Genellikle hoş bir görünüşte olması adına pamuk saten bir kumaş tercih edilebilir. Takım dikilirken en önemli noktalardan birisi de dışarıdan 5 cm bir açıklık bırakmaktadır. Çünkü bu açıklık dikiş payı olacaktır. Eğer pay bırakılmaz ise pike takımı yatağa küçük gelebilir. Tam ölçüler alınmalı ve tam ölçülerden 10’ar santim fazlalık ile dikiş payının bırakılması oldukça önemlidir.

Video Kaynağı: https://www.youtube.com/watch?v=6yGwG3AWAOY

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu