Jodie Foster’a Cannes’dan özel ödül

Önümüzdeki Pazar günü açılışını yapacak olan Cannes Sinema Şenliği, bu yıl 74. defa düzenleniyor. Yeni açıklamalara nazaran şenliğin onur konuğu yıldız oyuncu Jodie Foster olacak. Foster, şenliğin kapanış merasimini heyet lideri Spike Lee’den aldığı ödül listesiyle başlatacak.

“Minnettarım”

Böylelikle Foster, bugüne kadar Jeanne Moreau, Bernardo Bertolucci, Jane Fonda, Jean-Paul Belmondo, Manoel de Oliveira, Jean-Pierre Léaud, Agnès Varda, Alain Delon üzere yüksek standartlardaki sanatkarlardan onur konuğu olduğu listeye ismini yazdırdı.

Cannes Sinema Şenliği’nin lideri Pierre Lescure “Jodie Foster, Croisette’de şenliğin dönüşünü kutlamak üzere bize şahane bir armağan sundu. Aurasının eşi gibisi yok. Çağdaşlığı, özgürlüğün bağımsız parlaklığını ve özgürlük gereksinimini kucaklıyor” dedi.

Onursal Altın Palmiye alacak olan Foster ise “Cannes çok şeyimi borçlu olduğum bir şenlik, hayatımı bütünüyle değiştirdi. Croisette’e birinci adım attığım vakit benim adıma belirleyici bir andı. Burada bir sinemamı görücüye çıkarmak her vakit benim bir düşüm olmuştur. Cannes auteur sinemacıların yaptığı ve sanatkarları onurlandıran bir şenliktir. Minnettarım” dedi.

74. Cannes Sinema Şenliği, 6 Haziran tarihinde başlayacak ve 17 Haziran’da sona erecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu