Kaliteli uyku için pak hava kural

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Asiye Kanbay’dan alınan bilgilere nazaran dış yerlerde olduğu kadar meskenlerde de hava kirliliğine dikkat edilmesi gerektiği söz edilirken, uyumadan evvel ortamın pak hava ile doldurulmasının uyku kalitesi için büyük değer taşıdığı belirtildi.

Uyku kalitesini artırmak için odanın havalandırılmasının kıymetine dikkat çeken Doç. Dr. Kanbay, gereğince havalandırılmamış ortamların, odalarda havayı güzelleştireceği niyeti ile kullanılan keskin kokuların, bilhassa uykuda kabusa, olağandışı düşlere neden olabileceğini söz etti. Derin-dinlendirici uyku evresi olarak sınıflandırılan uyku dönemlerine geçişi engelleyebilen makus havanın birebir vakitte, sık uyanmalara neden olabileceğini bu durumun da uyku kalitesini bozabileceğini hatırlattı.

Kaliteli uyku için teklifler

Araştırmalar; ülkü uyku ortamı için yatak odası sıcaklığının 16 ila 19 derece ortasında olması gerektiğini, sıcaklık bedeli kadar ortamdaki nem oranının da epey kıymetli olduğunu ortaya koyuyor. Konutlarımızdaki ülkü nem oranının ortalama yüzde 50 civarında olmasına dikkat çekilirken, bu oranın yüzde 35-40’lara düşmesi durumunda virüs ve bakteriler için ülkü çoğalma ortamı sağlayacağı belirtiliyor.

Kaliteli bir uyku için uzmanların teklifleri şöyle:

– İç yerlerin hava sirkülasyonunun artırılmasına dikkat edilmeli, kapılar ve pencereler günde en az 2-3 kez açılıp ortam havalandırılmalı.

– Isıtma ve soğutma sistemlerinin güçlü sensörleri ile yatak odaları için ülkü sıcaklık (16-19 derece) ve nem ayarı (%50) yapılmalı.

– Yatak odasında bitki bulundurulmamalı. Yatak odası dışındaki ömür alanlarında havadaki karbon oranını azaltabilecek yeşil bitkiler (Salon Palmiyesi, Şeytan Sarmaşığı, Ejder Ağacı, Tavşan Kulağı) yetiştirmeli.

– Deterjan, yumuşatıcı, koku spreyleri üzere uçucu organik unsur (UOM) kaynağı olabilecek her türlü husustan uzak durup temizlikte limon ve kabartma tozu üzere doğal eserler tercih edilmeli.

– Tütün, tütün eserleri ve elektronik sigara kullanılmamalı.

– Halı ve koltuklar Hepa filtreli, tercihen düşük emisyonlu süpürgelerle temizlenmeli.

– Yatak kadrosu ile çamaşırlar sıkça yıkanmalı ve ütülenmeli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu