KAR TANESİ BATTANİYE VE YATAK ÖRTÜSÜ MOTİFİ YAPIMI

Tığ işi kar tanesi battaniye veya yatak örtüsü motifi yapımı

Bugün sizlere farklı alanlarda kullanabileceğiniz harika bir motif yapımını göstermek istiyorum. Tığ işi kar tanesi motifi battaniye ve yatak örtüsü yapımında kullanabileceğiniz çok şık bir model. Bu modelin detaylı yapım aşamasını aşağıdaki videodan takip edebilirsiniz.

Daha öncede sizlere çok amaçlı kullanabileceğiz farklı motifler göstermiştim. Bugünde yine sizlere çok amaçlı kullanılabilecek üzerinde harika bir desen oluşan bir motif göstermek istedim. Bu motif basit tığ işi teknikler ile yapılan bir model olsa da üzerindeki kar tanesi deseninin oluşması için dikkat edilmesi gereken detaylar var.

Tığ işi kar tanesi motifi yapımı için burada mavi ve gri renkte örgü ipleri kullanılmış. İki renk ile yapıldığı için daha hoş bir görünüm oluşmuş. İp olarak burada bebe yünü kullanılmış. Tığ olarak ise 5 numara tığ kullanılmış.

Bu motifler ile yatak örtüsü ve bebek battaniyeleri yapabilirsiniz. Yaklaşık bir metre yapılan motifler ile bir bebek battaniyesi büyüklüğü yapılmış oluyor. Tabi dilerseniz siz daha büyük bir battaniye modeli de yapabilirsiniz. Battaniye ve yatak örtüsü dışında elinizde kalan ipleri değerlendirip bu motifleri yaparak koltuk örtüsü, diz üstü şalı gibi farklı örgü işleri de yapabilirsiniz. Modeli öğrendikten sonra dilediğiniz alanda bu motifi kullanabilirsiniz.

blank

Tığ işi örgü motifi yapımına orta kısımdan zincir çekilerek başlanıyor. Modelin yapımı çok basit. Her bir sırada trabzanlar yapılarak ilerleniyor. Tabi orta kısımdaki kar tanesi desenin oluşması için dikkat etmeniz gereken detaylar var. Video içerisinde her bir sıranın yapım aşaması sayıları ile birlikte verilmiş. Burayı takip ettiğiniz sürece sorun yaşamadan modelin yapımını öğrenebilirsiniz.

Modelin yapımında gri ip ile mavi ip birlikte örülerek devam edilmiş. Bu şekilde modelin oluşması kolaylıkla sağlanmış. Motif yapıldıktan sonra diğer motif ile nasıl birleştirileceği yine video içerisinde detaylı olarak verilmiş. Bu sayede motif birleştirmelerini de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Tığ işi kar tanesi motifi yapımı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCsuaf6BIdhx39bpgko0W27g

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu