KOLAY VE GÖSTERİŞLİ TIĞ OYASI MODELİ YAPIMI

Yazma kenarı için kolay ama gösterişli tığ oyası modeli yapımı

Yazma kenarlarına yapılabilecek oldukça basit ama gösterişli bir oya modelinin yapımını bugün sizlere göstermek istiyorum. Çeyizlik tığ işi oya modeli arayanlar aşağıda detaylı yapım aşamasını göstereceğim bu örneğe mutlaka göz atmalılar.

Sizlere sık sık yeni oya modellerini gösteriyorum. Bu modelleri gösterirken modellerin şık ve gösterişli olmasının yanında kolay olmasına da ayrıca dikkat ediyorum. Özellikle el işleri yapmaya yeni başlayanlar için bu modeller oldukça ideal. Birde kısa sürede çok sayıda oya modeli yapmak isteyenler için bu kolay modeller çok işe yarıyor. Tabi birde sizlere bu modellerin detaylı yapım aşamalarını verdiğim için modelleri zorlanmadan öğrenebilirsiniz.

Yazma kenarı tığ oyası modeli yapımı için burada bir dondurma çubuğuna ihtiyacınız olacak. Dondurma çubuğu yoksa kalın bir şiş veya kalemde kullanabilirsiniz. Burada modeli göstermek isin renkli oya ipleri kullanılmış. Siz yapacağınız yazmaya göre ve yazmanın içerisindeki desenlere göre iplerinizi seçebilirsiniz. Kullanacağınız renk sayısı tamamen size kalmış.

Bu oya modeli yapımı direkt yazmanın üzerine oluyor. Öncelikle yazma kenarına tığ batısı yapılmış. Daha sonra ilk sırada iki zincir çekip her tığ batısı üzerine batılmış. Bunlar modelin yapılacağı aralardaki kısımlar olacak 18 tane bu şekilde ara kısım yapıldıktan sonra dondurma çubuğu yardımı ile direkler yapılacak. Bu şekilde yazmanın tamamına direkler yapıldıktan sonra ise üzerindeki kısım yapılmış.

blank

Tığ işi oya modeli için yapılan direklerin üzerine yine farklı bir renk ile sık iğneler yapılmış bu şekilde direklerin düzgün durması sağlanmış. Burada direklerin üzerini renk renk oya ipleri ile yapabilirsiniz.

Oya modeli yapılırken direklerin oluşturulacağı yerde küçük bir yuva yapılmıştı. Bu yuvanın daha düzgün görülmesi için ise burada küçük bir çiçek modeli yapılmış. İsterseniz buraya küçük bir boncukta ekleyebilirsiniz. Bu şekilde de çok şık olacaktır. Video içerisinde verilen anlatımı takip ederek bu kolay oya modelini kısa sürede yapabilirsiniz.

Çeyizlik tığ işi oya modeli yapımı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCsuaf6BIdhx39bpgko0W27g

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu