Koronavirüsten nasıl korunmalıyız? Osman Müftüoğlu: Antioksidan şampiyonu besinler

Tıpkı eski günlerdeki rahat ve sağlıklı günlere kavuşabilmek için tek devanın aşı olduğunu vurgulayan Osman Müftüoğlu, bağışıklık sistemini ayakta tutmanın yollarını ve beslenme ile ilgili kıymetli noktalara değindi.

Hürriyet Gazetesi’nin köşe yazısında yer alan isimlerden biri olan Muharrir Osman Müftoğlu’nun ‘İpin Ucunu Bırakmayalım’ başlıklı yazısı haberin ayrıntılarında…

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun köşe yazısı:

Sağlıklı olmak ve kalmak bir seçim değil, bir gereklilik. Ne var ki o çok güvendiğimiz aklımız “sağlıklı olma hali”nin pahasını maalesef bilmiyor, daha doğrusu fark edemiyor. Sıhhatin değerini yalnızca hastalanınca anlıyoruz. Öteki taraftan, bilelim ki pandemi sürecinden de âlâ haberler geliyor. Çok şükür pandemide de yolun sonu yaklaşıyor. Tünelin ucunda görünen ışık mutlaka üstümüze yanlışsız süratle gelen tehlikeli bir trenin ışığı filan değil artık. Bu ışık katiyen eski ve hoş günlerin yine geri geleceğine işaret eden “AŞI IŞIĞI”dır. Ve tekrar bilelim ki salgını bitirecek, son noktayı koyacak, üzerine kocaman bir çarpı atacak, yani pandemi ile yürüttüğümüz savaşın bitiş düdüğünü çalacak olan da tekrar o ışık yani aşı ışığıdır. Özeti şudur: BİR, aşılardan korkmayın. İKİ, toplumsal bağışıklık sağlanana kadar da ipin ucunu bırakmayın.

HATIRLATMA: BAĞIŞIKLIĞA ZİYAN VEREN 4 YANILGI

BAĞIŞIKLIK sistemimiz en kıymetli sıhhat hazinelerimizden biri, tahminen de birincisi. O sistemi koruyup kollamak ise günümüzün en kıymetli vazifesi ve sorunu. Ne var ki son günlerde o sistem de -maalesef- hepimizde alarm vermeye başladı. Alarm veriyor zira o da bizim üzere yoruldu. Alarm veriyor zira onun da bizim üzere başı kötü halde karışık. Elhasıl bağışıklık bakımından son derece hassas bir vakit dilimindeyiz. O sistemi daha fazla yormamak, daha fazla güçsüz düşürmemek için şu 4 yanlışı lütfen -özellikle bugünlerde- asla yapmayın:

1- UYKUSUZ KALMAYIN: Uyku mühletinin kısalması ve uyku ritminin bozulması bağışıklığın en değerli düşmanlarından biri. Uykusuzluk pandemisi ise günümüzün en kıymetli sıhhat tehdidi. Uyku sıkıntısına özel bir değer verin.

2- TEMBELLİĞİ BIRAKIN: Hareketsiz bir ömür da bağışıklığımızı güçsüz bırakabiliyor. Aksine, “düzenli antrenman alışkanlığı” ise ona adeta doğal bir ilaç üzere geliyor. Kesinlikle lakin kesinlikle, her gün lakin her gün yürüyün, yürüyün, yürüyün.

3- ENSENİZİ KARARTMAYIN: Belirsizlik hepimizi yordu. Korku hepimizin üzerine çöktü. Öteki taraftan ağır gerilim, ıstırap, tasa, derin ve uzamış yorgunluk da bağışıklığımızın istikrarını kötü halde bozdu. Ancak gelin, biz tekrar de ensemizi karartmayalım, geleceğe umutla bakalım.

4- HER ŞEYİ YEMEYİN: Bilhassa çok şeker yüklenmekten, kızartmalardan, kalori kıymeti yüksek besinlerden uzak durmamız da kıymetli bir detay.

BİR LİSTE: ANTİOKSİDAN ŞAMPİYONU 5 BESİN

ORAC (Oksijen radikali emme kapasitesi) bir besinin antioksidan gücünü belirleyen en değerli besinsel faktörlerden biri. Bu kapasite dikkate alındığında antioksidan gücü yüksek besinlerin birinci sıralarında şunlar var:

1- KURU ERİK: ORAC puanı 5500! Her akşam 2 adet kuru erik tüketin.

2- KURU ÜZÜM: ORAC puanı 2500! Her sabah 5-6 adet çekirdekli siyah üzüm yiyin.

3- ÇİLEK: ORAC puanı 1500! Lezzetli, bu mevsimde fiyatı makul, besleyici bir alternatif.

4- ISPANAK: ORAC puanı 1250! Her yerde her vakit bulabileceğiniz kusursuz bir antioksidan bombası.

5- LAHANA VE KARNABAHAR: ORAC puanı 900! Antioksidan dükkânında anti kanser yeteneği de olan iki güçlü kalsiyum bombası.

YETERLİ BİLGİ: KİMLER MEYVEYİ AZ YEMELİ

Evvel şu bilgiyi bir defa daha hatırlatalım: Meyveler en bedelli besinler. Tek kusurları var: Kimileri çok fazla şeker, fruktoz içerebiliyor. O çok fruktoz da birtakım bireylerde birtakım sıhhat problemlerini tetikleyebiliyor. İşte bu nedenle meyve tüketiminde de ayarlı gitmek, makul kalmak, kararında bırakmayı bilmek kıymetli bir detay. Bir de meyveyi az yemesi gerekenler var. Kimler mi?

BİR – Şeker hastaları

İKİ – Ürik asidi yüksek olanlar

ÜÇ – Trigliserid yüksekliği saptananlar

DÖRT – Karaciğeri yağlı bulunanlar

BEŞ – İnsülin direnci belirlenenler

BİR TEST: OMEGA 3 DÜZEYİNİZ ÖLÇÜLEBİLİYOR MU

OMEGA 3 eksikliği en yaygın beslenme sorunlarımızdan biri. Bilindiği üzere Omega 3 rezervimiz azalınca sıhhat risklerimiz artıyor, damar sorunları, bağışıklık meseleleri ortaya çıkmaya başlıyor. Belleğimiz güçsüz düşüyor, eklemlerimiz yağsız kalıyor, görmemiz zayıflıyor. Bu nedenle D ve B12 vitaminlerinde olduğu üzere Omega 3 düzeylerini de takipte tutmamız gerekiyor. Pekala, mümkün mü? Mümkün! Kanınızdaki Omega 3 düzeyini de bir kan testiyle ölçtürebiliyorsunuz. “OMEGA 3 ENDEKSİ TESTİ” ismi verilen bu testin güvenilirliği de epeyce yüksek. Ölçüm sonucunun 8’in üzerinde olması, kâfi Omega 3 rezervine sahip olduğunuz manasına geliyor. 4’ün altına düşmesi ise risklerinizi zorladığınızı gösteriyor. Testin epeyce kıymetli ve yalnızca özel birtakım laboratuvarlarda yapılabildiğini de hatırlatalım.

KISA BİLGİ: ANTEPFISTIĞI KANSERDEN KORUR MU

BİLİMSEL çalışmalara bakılırsa antepfıstığının bu türlü bir hüneri var. Bilindiği üzere antepfıstığı E vitamininin özel bir formu olan “gamma tokoferol”den çok varlıklı bir besin. Ünlü tıp merkezi M. D. Anderson Kanser Merkezi’nde yapılan bir çalışmada (ABD) antepfıstığının yüksek gamma tokoferol içeriği sayesinde bize “akciğer kanserinden korunma”da da yardımcı olabileceği gösterilmiş. Ayrıyeten gamma tokoferolün “prostat kanserinden korunma”da da işe yarayabileceği düşünülüyor. Kuruyemiş seçimlerinizi yaparken bu bilgi daima aklınızda olsun.

UNUTMAYIN! BİTKİSEL YÜKLÜ BESLENİRSENİZ…

BİR: Kilo denetiminiz kolaylaşır.

İKİ: Bağışıklığınız güçlenir.

ÜÇ: Anti kanser müdafaanız artar.

DÖRT: Tansiyon ve şeker ayarınız kolaylaşır.

BEŞ: Kan yağlarınız dengelenir.

ALTI: Kabızlık sorununuz kalmaz.

YEDİ: Kemik erimesi riskiniz azalır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu