Kraliçe Elizabeth eşinin vefatı sonrası ABD Lideri Joe Bıden ile eşini ağırlayacak

Kraliçe Elizabeth’in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip 99 yaşında vefat etmiş, Pren Philip pandemi kuralları altında defnedilmişti. Kraliçe Elizabeth, cenaze sonrası birinci resmi görüşmesini yapacak. Kraliçe, ABD Lideri Joe Bıden ile eşini ağırlayacak.

Geçtiğimiz aylarda eşi Edinburgh Dükü Philip’in kaybeden Kraliçe II. Elizabeth, G7 tepesi sonrası ABD Lideri Joe Biden ile eşi Jill Biden’ı ağırlayacak. Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada, görüşmenin 13 Haziran tarihinde Windsor Kalesi’nde yapılacağı söz edildi. Twitter üzerinden yapılan resmi açıklamada, ‘Kraliçe, 13 Haziran 2021 Pazar günü Windsor Kalesi’nde Amerika Birleşik Devletleri Lideri ve First Lady Jill Biden ile görüşecek.’ bildirisi paylaşıldı.

İngiltere basının önde gelen kuruluşlarından Daily Mail’de yer alan habere nazaran; Kraliçe Elizabeth’in cenaze boyunca yanından ayırmadığı çanta dikkat çekmişti. Çantanın sırrı ortaya çıkmıştı. Kraliçe’nin eşi Prens Philip’in mendiliyle birlikte Malta günlerinden kalma bir fotoğrafı ve düğün fotoğraflarını yanında taşıdığı öğrenilmişti.

Edinburgh Dükü de olan prens, Yunanistan ve Danimarka Prensi unvanıyla doğmuştur. Armasında Yunanistan ve Danimarka Kraliyet Bayrağı bulunmaktaydı.

Prens Philip’in cenaze merasimi 17 Nisan Cumartesi günü lokal saatle 15.00’te Windsor Kalesi’ndeki St. George’s Şapeli’nde gerçekleşti.

Tüm ülkede ulusal yas ilan edildi. 18 Nisan saat 08.00’e kadar tüm resmi binalarda bulunan bayraklar yarıya indirildi.

Koronavirüs nedeniyle merasime yalnızca 30 kişi katıldı. Merasimin yapılacağı saatte 1 dakikalık hürmet duruşu yapıldı.

O anlar televizyon aracılığıyla halka izletildi. Kraliyet ailesini terk eden Prens Harry de cenazeye katıldı.

Schleswig – Holstein – Sonderburg – Glücksburg Hanedanı’na mensup olan Philip, 20 Kasım 1947 tarihinde o vakitler prenses olan Kraliçe Elizabeth ile evlenmiş ve 2 kız 2 erkek çocuk babası olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu