Mide bulantısına ne âlâ gelir? İşte mide bulantısını gideren 3 besin!

Mide bulantısı ve sıklıkla bulantıya eşlik eden kusma rastgele bir hastalığa özel değildir. Mide – bağırsak enfeksiyonları, kalp krizi ve menenjit üzere birçok farklı hastalıkta görülebilen bir belirtidir.

Mide bulantısının en sık rastlanan nedenleri şöyle: Besin zehirlenmesi, çok alkol ve nikotin tüketimi, kafeinli içeceklerin çok tüketimi, ilaç zehirlenmesi, besin intoleransı, gastrit, mide ülseri, apandisit, pankreatit halinde sıralanabilir.

Mide bulantısı yaşandığında öncelikle kesinlikle doktora başvurmak kıymetlidir. Altta yatan önemli bir neden saptanmazsa tabip tekliflerine ek olarak bulantıyı hafifletmek için meskende yapabileceğiniz kimi tedaviler de vardır. Mide bulantısına âlâ gelen bu tedaviler bulantıya eşlik eden kusma, mide ağrısı üzere belirtilere de yeterli gelecektir. Pekala mide bulantısının tedavileri nelerdir?

Zencefil

Zencefil, sindirim sistemi bozuklukları için son derece yararlı bir bitkidir, çünkü bulantıyı geçirmede çok tesirli bileşenler içerir. Bu bileşenler sindirim işlevini düzenleyen ve teşvik eden özellikler barındırır. Bilhassa taze zencefili dilimleyip üzerine kaynar su dökerek demledikten sonra içmek mide bulantısı ve ağrısına düzgün gelir. Sindirim sıkıntıları için taze zencefil yerine kuru toz zencefil de kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu