MOTİFLİ KOLAY BEBEK BATTANİYESİ YAPIMI

Tığ işi kolay bebek battaniyesi yapımı

Bebekleri için hazırlık yapan annelere bugün çok güzel bir motifli bebek battaniyesi yapımı göstermek istiyorum. Detaylı yapım aşamasını videolu anlatım ile vereceğim bu battaniye modeli hem kız bebeklere hem de erkek bebeklere uygun olan bir model.

Bebekler için yapılan örgü hazırlıklarından birisi de battaniyeler. Hem şiş örgüsü ile hem de tığ işi ile farklı bebek battaniyeleri yapabilirsiniz. Ben bugün sizlere tığ işi ile yapılmış olan bir battaniye modeli göstermek istedim. İlerleyen günlerde ise sizlere yine farklı örnekler göstereceğim.

Tığ işi bebek battaniyesi için küçük kare motifler yapılmış. Belirli sayıda yapılan bu motifler daha sonra yine tığ işi teknikler ile birleştirilerek kare bir battaniye modeli elde ediliyor.

Burada video içerisinde öncelikle bu motiflerin nasıl yapıldığı detaylı bir şekilde açıklanmış. Daha sonra motiflerin birleştirmelerinin nasıl yapılacağı da gösterilmiş. Bu şekilde battaniye modeli tamamlanmış. Ayrıca video içerisinde ideal bir battaniye ölçüsü için kaç motif yapılması gerektiğinden de detaylı bir şekilde bahsedilmiş.

Motifli kolay bebek battaniyesi yapımı için burada mavi, açık yeşil, koyu yeşil ve beyaz örgü ipleri kullanılmış. Siz bu battaniye için erkek bebeklere veya kız bebeklere uygun ipler tercih ederek yapabilirsiniz. Elinizde kalan ipleri değerlendirip farklı renkleri bir arada da kullanabilirsiniz

blank

Battaniye motifi yapımı çok ama çok basit. Burada öncelikle renkli ip ile zincirler çekilip üzerine trabzan yapılarak bir yuvarlak yapılmış. Her sırada trabzan yapılarak çiçek şeklinde yuvarlak bir motif elde edilmiş. Daha sonra yapılan bu yuvarlak motifin etrafına yine trabzan sıraları yapılarak yuvarlak motif kare bir motife dönüştürülmüş. Bu şekilde 25 tane kare motif yapıldıktan sonra bu motiflerin birleştirilmesi yapılmış.

Kolay bebek battaniyesi için yapılan motifler birleştirildikten sonra kenar kısmı da yine beyaz ve renkli ip ile örülmüş. Kenar kısım için ise küçük bir süsleme yapılmış ve bu şekilde battaniye modeli tamamlanmış.

Motifli kolay bebek battaniyesi yapımı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=05i9lVCi9UQ

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCLxQX7mozMhdJT0LbKhPYug

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu