MOTİFLİ YELEK VE ŞAL MODELİ YAPIMI

Tığ işi yelek veya şal motifi yapımı

Tuğ le yapılmış olan çok güzel bir motifin yapımını sizlere göstermek istiyorum. Çeyizleri için hazırlık yapan veya el işi yapıp satanlar farklı bir motif arıyorlarsa bu modele mutlaka göz atmalılar. Detaylı yapım aşamasını videolu anlatım ile vereceğim motifli yelek ve şal modeli sizlerinde hoşuna gidecek diye düşünüyorum.

Yeni modelleri bulup sizlerle paylaşamaya çalışıyorum. Bugün sizlere bir motif göstermek istedim. Burada motifin yapım aşamasını ve birleştirme kısmını sizlere videolu anlatımda vereceğim. Siz yapmak istediğiniz örgü işine göre motiflerinizin sayısını belirleyebilirsiniz.

Tığ işi motif aslında bir çok alanda kullanılabilecek bir model. Burada bu motif ile yelek ve şal yapılacağından bahsedilmiş. Bence bu motif farklı özellikteki ipler ile örülerek dekorasyon içinde kullanılabilir. Örgü kırlent örtüsü yapabileceğiniz gibi tek kişilik battaniye modelleri de yapabilirsiniz. Ayrıca elinizde kalan örgü iplerini bu modeli yaparak değerlendirip diz üstü örtüsü veya küçük bir koltuk örtüsü gibi bir örtü de yapabilirsiniz.

Burada yapılan motifler için simli angora ip tercih edilmiş. Bu ip ile yapıldığında şal ve yelekler için oldukça uygun olmuş. Motifin yapımı için farklı renklerdeki ipleri kullanabilirsiniz. Her renk ile bu motif çok şık olacaktır.

blank

Yelek ve şal motifi yapımına bir yuvarlak yapılıp üzerine trabzanlar yapılarak başlanmış. Burada motifin yapımına yuvarlak bir şekilde başlanmış. Trabzanlar yapılarak ilerlenen motifte sanki bir çiçek görünümü oluşturuluyor. Daha sonra yapılan bu yuvarlak motif ise kare bir motife çevrilmiş.

Bu şekilde bir tane motif yapıldıktan sonra diğer motiflerin yapımına geçiliyor. Burada yapılan yeni motifler diğer motiflere eklenerek devam ediliyor. Bu şekilde yapılmak istenen örgü işine göre dilediğiniz kadar motif yaparak devam edebilirsiniz.

Bu tığ işi motif ile bir şal yapmak isterseniz dikdörtgen şeklinde istenilen büyüklükte bir sıra belirleyip motiflerinizi yapabilirsiniz. Burada kendi ölçünüzü kendiniz belirleyebilirsiniz. Eğer bu motif ile bir yelek yapmak istiyorsanız da kol kısımlarını yaparken yarım motifler yaparak buraların düzgün durmasını sağlayabilirsiniz.

Yelek ve şal motifi yapımı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCsuaf6BIdhx39bpgko0W27g

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu