Mükemmel kahverengi tereyağı nedir ve ne işe fayda? Kahverengi tereyağı tanımı

Fransız mutfağının lezzet sırrıdır kahverengi tereyağı… Tereyağının içindeki birçok maddeyi faal hale getiren bu süreç hem çok kolay hem de hayli lezzetli. Her yemekte kullanabileceğiniz kahverengi tereyağı ile yemeklerinize lezzet katabileceksiniz… Kahverengi tereyağı nasıl yapılır? Ayrıntılar haberimizde…

Kahverengi tereyağı, tereyağının yakılmadan, aşikâr bir ısıda eritilip, içindeki süt unsurlarının ortaya çıkarıldığı, daha karamelize bir tadı ve kokusu olan yağ çeşidine deniliyor. Klasik tereyağından elde ediliyor. Et yemeklerinden kurabiyelere, keklerden fırın sebzelerinin üzerine çabucak hemen tüm tanımlarda kullanabiliyor ve içine girdiğin her şeyin lezzetini ikiye katlıyor. Tadı ise daha karamelize ve ağır. Aklınıza gelecek her yemekte kullanabilirsiniz kahverengi tereyağını. Kahverengi tereyağı nasıl yapılır diye merak ettik, araştırıp öğrendik! İşte en kolay sistemlerle kahverengi tereyağı…

  • Tereyağı içerisinde bulundurduğu birçok besin unsuru hasebiyle insan sıhhatine epeyce yararlı bir yağdır. Bu sağlıklı yiyecek beyin fonksiyonlarımıza yardım ederek tesirli bir zihin denetimi sağlar.
  • Kahverengi tereyağını kullanırken yapmanız gereken en kıymetli şey onu uzun müddette pişen yemeklere koymamak. Aksi takdirde tekrar pişirilirken yanmalar kelam konusu olabilir. Süratli pişen yemeklerde ise bu sorun yaşanmaz.

KAHVRENGİ TEREYAĞI TANIMI:

İşe kaliteli bir tereyağı seçerek başlayın. Seçeceğiniz tereyağı klasik bir tereyağı olabileceği üzere manda tereyağı üzere daha ağır kıvamlı ve lezzetli bir eser de olabilir. Bu biçimdeki tereyağını soğuk bir haldeyken yanmaz yapışmaz kalın tabanlı bir tencerenin ya da sos tenceresinin içerisine alın. Kısık ateşte ısıtmaya başlayın.

Isınma basamağında ateşi daima kısık ateşte tutun. Kahverengi tereyağını çok yüksek ateşte yapmaya çalışırsanız yağ yanar, süt hususları açığa çıkmaz ve yanık bir tat oluşur. Bu esnada spatula ya da tahta kaşık yardımıyla daima karıştırarak tüm tereyağının tıpkı ölçüde eridiğinden emin olun. Hatta mümkünse çırpıyormuş kadar süratli karıştırmakta daha büyük yarar var. Bu kademede üzerinde hafif hafif tortular oluşmaya başlayacak.

Üzerinde güzelce tortuların birikmeye başlamasıyla süreç hızlanıyor. Bu etapta da dikkat etmeniz gereken şey ısısının her yere eşit ölçüde dağılıyor olması. Asla tabanının yanmamasına dikkat edin, bu yüzden daima karıştırın.

Bir müddet sonra kenarlardan hafif hafif fokurdamaların oluştuğunu görmeye başlayacaksınız. Tam bu kademede amber rengi alana kadar ve kokusu çıkana kadar güzelce karıştırmaya devam edin. Çırpmaya yakın süratte ve hareketlerle, kısık ateşte tereyağını hafif hafif kaynatın.

Tereyağının kokusu tam olarak çıktığında ve rengi güzelden güzele yoğunlaşıp amber rengine dönüştüğünde ocaktan alın. Çabucak kullanmayacaksanız bir cam kavanoza boşaltın ve soğumaya bırakın. Çabucak kullanacaksanız da oda sıcaklığında bir müddet dinlendirdikten sonra kullanabilirsiniz.

KAHVERENGİ TEREYAĞININ PÜF NOKTALARI

Kahverengi tereyağını yemeklerinizin üzerine gezdirebilir, yemeklerinizi onun içinde pişirebilir ya da kek, kurabiye üzere tatlılarınızın harcında kullanabilirsiniz. Kurabiye harçlarında kullandığınızda daha ağır kıvamlı, daha karamelize olmuş, içi hafif ıslak kurabiyeler elde ederseniz.

Keklerin ise daha kıvamlı ve ağır lezzette olmasını sağlar. Hamur işlerinin üzerinde hafif isli bir tat ve koku bırakır. Et yemeklerinin bilhassa üzerine gezdirildiği durumlarda etin içine işleyerek nefis bir tat ve kokuya sahip olmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu