Okullarda velilerin gözünden kaçan tehlike: Akran zorlağı nedir nasıl önlenir?

Çocukları okuldan soğutan, akademik muvaffakiyetlerini düşüren, yaşıtlarından uzaklaştıran hatta saldırgan ve şiddet eğilimli bireylere dönüştüren akran zorbalığı okullarda gözden kaçan en büyük tehlike. Toplumsal medyada obenimannem ismiyle tanınan Çocuk Gelişimcisi ve Anne-Çocuk Muharriri Deniz Temur, velilere akran zorbalığı konusunda bilgi edinmeleri ve çocuklarıyla açık bağlantıya geçmelerini önerdi.

Akran zorbalığına okullarda çok sık rastlandığını söyleyen Deniz Temur, “Bir çocuğun ya da ergenin, bir diğer çocuğu sistemli ve daima bir halde aşağılaması, küçümsemesi, dalga geçmesi, fiziki baskınlık kurması gibi tekrarlayıcı nitelikteki hücumlara akran zorbalığı denir” dedi.

ZORBALIKLA ŞİDDETİ KARIŞTIRMAYIN

Yetişkinlerin fizikî bir darbe olmadığı sürece çocuk ve ergenlerin davranışlarını önemsememe, görmezden gelme eğilimleri olduğununun altını çizen Deniz Temur, zorbalık yapan çocukların çoğunlukla ‘şaka’ kisvesi altında kendilerini gizlediklerini ve büyüklerinde zorbalığa maruz kalan çocuğa ‘arkadaşın o senin, latife yapmış gibi’ telkinlerde bulunarak çocukları yalnız bıraktıkları ikazında bulundu. Deniz Temur şöyle devam etti:

“Sözkonusu zorbalık olunca yetişkinler bu durumu şiddet ve saldırganlıkla karıştırıyor. Bir çocuğun zorbalığa maruz kalması için vilayetle de fizikî bir şiddet görmesi gerekmez. Zorbalığı ayırt eden en büyük özellik daima devam etmesidir. Yani her okul günü ve mesela her teneffüs devam eder. Çocuklar ortasında bir güç dengesizliği bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu