ÖRGÜ TUTACAK MODELİ YAPIMI

Tığ işi ile bir günde örgü tutacak modeli yapımı

Örgü işi ile yapılmış olan evde kullanılabilecek aksesuarları ben çok seviyorum. Bu şekilde kullanılabilecek ürünler buldukça da sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Bugün sizlere örgü tutacak modeli yapımı göstermek istiyorum. Bu örgü işinin detaylı yapım aşamasını aşağıdaki videolu anlatımdan takip edebilirsiniz.

Annelerimizin çeyizine bakarsak örgü işinden yapılmış olan tutacakları, tencere altlıklarını hepimiz görebiliriz. Önceleri oldukça fazla kullanılan bu tutacaklar yerini hazır ürünlere bıraktı. Ama örgü işini yapmayı ve kullanmayı seven herkes bu şekilde ürünleri yapmaya çalışıyor. Şuan mutfaklarda ve dekorasyonda kullanılan örgü işlerinin en başında örgü işinden yapılmış supla ve bardak altlığı modelleri geliyor. Ben bunlar içinde sizlere daha önce farklı örnekler paylaşmıştım. İlerleyen günlerde de yeni modelleri göstermek istiyorum.

Bugün sizlere tığ işi örgü tutacak modeli yapımı göstermek istedim. Bu örgü tutacaklar oldukça kullanışlı oluyor. Küçük oldukları için her zaman elinizin altında olacak ve rahatlıkla kullanabileceksiniz. Mutfaklarda kolay kullanımı olduğu için ben çok seviyorum.

Örgü tutacak yapımı için elinizde kalan örgü iplerini kullanabilirsiniz. Elinizde kalan ipleri değerlendirmek için oldukça güzel bir alternatif. Burada Nako Pırlanta markalı ipten kullanılmış. Siz elinizde bulunan örgü iplerini, koton özellikte olan ipleri değerlendirebilirsiniz. Tığ olarak ise 2 numara 1,75 mm’lik tığ kullanılmış.

Örgü tutacak modeli için bir sihirli halka yapılmış ve etrafına sıkı iğne yapılmış. Bu kısım askı yeri olarak yapılıyor. Daha sonra model yapımına başlanıyor. Bu tutacak modelinin bu kısmı yuvarlak olarak yapılmış ama kare bir motif yapılıyor. İlerleyen sıralarda motif hem büyültülüp hem de kare bir şekle dönüştürülmüş. Bu kare motifi tek parça olarak kullanabileceğiniz gibi araya zincir ile bir sıra yapıp iki tutacağı da birleştirebilirsiniz.

Tutacak modelinin yapımı çok basit. Basit tığ işi teknikleri kullanılarak yapılıyor. Tığ işine yeni başlayanlar dahi kolaylıkla bu tutacak modelini yapabilir. Elinizde bulunan ipleri hem değerlendirebilir hem de tığ işi teknikleri ile güzel bir el işi yapabilirsiniz.

Örgü tutacak modeli yapımı için aşağıdaki videolu anlatımı takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCurfH69JEGHIKMNzSkA90Dw

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu