Osman Müftüoğlu: Alzheimer’ın sonu geldi mi?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bugünkü köşe yazısında koronavirüse ait çıkan haberler hakkında “Hastalığa yakalananların yüzde 10-15’inde sorun uzun periyodik kimi sıhhat sorunlarına de davetiye çıkarabiliyor.” diyerek herkesi merak ettiği soruları yanıtladı.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun köşe yazısı:

Hepimiz olabilecek en uygun hayatı yaşamak isteriz ve bu bizim en doğal haklarımızdan biridir. Hayatımızı istediğimiz üzere yaşamak, canlı, formda, fit ve enerjik, keyifli ve keyifli biri olarak sürdürmek, olağan sona “Akıl sağlığı” ile ulaşmak her insanın değişmez isteğidir. İstisnasız herkes “mükemmel bir sağlık” peşinde koşar ve “üstün bir sıhhat hali”ni amaçlar, hak eder.

Fakat bu maksatlara nasıl ulaşılacağı konusu sözkonusu olduğunda işler maalesef bir epey karışır. Karışır zira bu türlü bir maksada ulaşmak bize bedensel ve ruhsal manada birçok sorumluluk yükler. Öteki taraftan bilhassa son yüzyılın beyinlerimizi, sonuçta de belleklerimizi olumsuz istikamette etkilediği nihaidir. İtiraf edelim, çoğumuzun beyni arızalıdır. Ve bu “arızalı beyin sorunu” günümüzün en önemli sıhhat problemlerinden biridir.

Ve tekrar bilelim ki “arızalı beyin meselesi”nin tepe noktasında hepimizin korktuğu çok ağır bir sıhhat sorunu var: ALZHEIMER HASTALIĞI. İsterseniz gelin güne bu tatsız ve kesin tedavisi şimdilik mümkünsüz üzere görünen belalı hastalıkla ilgili hoş bir muştuyla başlayalım: ALZHEIMER’DA YARARLI OLABİLECEĞİ ANLAŞILAN YENİ BİR İLAÇ 7 HAZİRAN 2021’DE KULLANIM MÜSAADESİ ALDI. Ayrıntılar için buyurun…

YETERLİ HABER
ADUCANUMAB İŞE YARAYABİLİR

ALZHEIMER hastalığı bilhassa 70-80’li yaşlar sonrasının en korkulan sıhhat sorunlarından biridir. Belleği içten içe ve sinsice tahrip eden bu kronik hastalık, yaşlanma sürecine giren herkesin bir numaralı dehşetidir. Yarattığı hafıza ve düşünme sıkıntılarıyla yalnızca hastalanan şahıslarda değil, aileler ve toplumsal ömürde da kıymetli tahribatlara yol açar. Hastalığın kesin tahlili üzerinde her yıl binlerce araştırma yapılıyor. Ne var ki şimdi bir arpa uzunluğu bile yol gidilebildiğini söylemek pek mümkün değil. Daha doğrusu yakın vakte kadar durum böyleydi, muhtemelen 7 Haziran 2021 tarihi prestijiyle bu bilgi değişti. Gelişmeler şöyle…

KISA BİLGİ
BİOGEN NE YAPTI

ABD’Lİ ilaç üreticisi Biogen’in birkaç gün evvel kullanım müsaadesi aldığı Aducanumab, Alzheimer’da evvelki tedavi yaklaşımlarını değiştirebilecek kıymetli bir molekül. Aducanumab uzmanlara nazaran Alzheimer için kesin bir deva değil. Mucize bir ilaç olduğunu söylemek de bir oldukça güç. Ne var ki tesir stili önümüzdeki yolun daha da açılabileceğini ve bu kıymetli hastalığın tahliline yönelik yeni sistemlerin devreye girebileceğini düşündürmesi bakımından değerli. Çünkü Aducanumab, Alzheimer’da ortaya çıkan ve hudut hücrelerinin hasarına yol açan yıkıcı düzeneğe müdahale edebilen birinci tedavi tekniği. Ve bu nedenle de birtakım uzmanlara nazaran hastalığın tedavisinde adeta bir dönüm noktası. Çabucak belirtelim, bu fikri paylaşmayan bilim insanları da var. Lakin genel kanaat, bu yeni ilacın “umut verici bir buluş” olduğu tarafında.

BİR İKAZ
‘UZAMIŞ COVID’ SORUNU BÜYÜYOR

COVID-19 hastalığı yalnızca birden teğe ortaya çıkan ve üst teneffüs yolları ile akciğerlerde ağırlaşan ağır meselelere yol açan akut bir sıhhat sorunu değil. Hastalığa yakalananların yüzde 10-15’inde sorun uzun vadeli birtakım sıhhat sorunlarına de davetiye çıkarabiliyor. Hastalıkla ilgili dataların sayısı arttıkça kısaca “uzamış” yahut “kronik” COVID-19 olarak tanımlanan bu tabloların içerik ve nedenleri de daha güzel anlaşılıyor. Hastalığın kronikleşmesine yol açan hasarların başında da pıhtılaşma sisteminde oluşan değişimler ve damarlarda ortaya çıkan iltihaplanma süreçleri var. Ayrıyeten bağışıklık sisteminde gelişen denetimsiz ve çok karşılıklar da kıymetli birer sorun. Pekala uzamış COVID-19’un işaretleri neler?

KESİP SAKLAYIN
COVID-19 UZAYINCA NELER OLUYOR

UZAMIŞ COVID-19, akut hastalıktan 4-6 hafta sonra ortaya çıkan “yorgunluk, nefes darlığı, öksürük, baş ağrısı, uyku meseleleri, sisli beyin, ruhsal çökkünlük, kas güçsüzlüğü ve ağrıları, eklem ağrıları, çarpıntı, göğüs ağrısı, saç dökülmesi, tat ve koku duyusu kayıpları” ile karakterli bir hastalık tablosu. Uzamış COVID-19 sorunu bir tıp “çoklu organ harabiyeti”, bir çeşit kronik hastalıktan farksız bir durum. Bilhassa hastalığa yakalanmadan evvel genel durumu aslında bozuk ve/veya kronik bir hastalığı bulunanlarda daha sık görülüyor. Şeker hastaları, hipertansiyonlular, obezler, KOAH’lılar, kalp damar hastaları ile ağır bakım tedavisi görecek kadar hastalığı ağır geçirenler “uzamış COVID-19 sorunu”nun bir numaralı amaçları. Bu nedenle bilhassa saydığımız problemleri yaşayan bireylerin hastalığa yakalanmaları halinde daha yakın bir takibe, daha ağır bir tedavi planına muhtaçlıkları olduğu kesin. Uzamış COVID-19 problemini önümüzdeki yazılarda da tartışacağız.

KISA BİLGİ
ARIZALI BEYİNDEN KORUNMAK İÇİN…

1- Uykunuzdan taviz vermeyin.

2- Beslenmenize dikkat gösterin.

3- Tembellik ve miskinlikten vazgeçip hareket edin.

4- Toksinlerden uzak kalın.

5- Başınızı travmalardan koruyun.

6- Toksik ilaçlara “Hayır!” deyin.

7- Beyninize gerilim yüklemeyin.

8- Tasa, dert ve endişeyi minimuma indirin.

9- Desteklerden (Omega 3, B12, D vitamini) istifade edin.

10- Kronik hastalıklara dikkat edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu