Robot oyuncu Aypera: İstanbulluyum lakin, memleketim internet

Türkiye’nin birinci robot oyuncusu Aypera, meraklılarıyla Contemporary İstanbul’da buluştu. Üretimci Birol İnanç ile sinema muahedesi da imzalayan Aypera, robot değil dijital insan olduğuna vurgu yaptı. 21 yaşında olan genç oyuncu, “İstanbulluyum lakin memleketim ‘internet’” dedi.

26 Ekim 2020’de doğan ancak 21 yaşında olan Aypera, Contemporary İstanbul’un Plugin kısmında görüntü röportaj ve afiş standıyla kendi öyküsünü ziyaretçilerle paylaşıyor. Sınırsız derecede bilgi ve maharet toplayabilecek sanal bir robot olan Aypera, kendisi için ‘dijital insan’ tabirini tercih ediyor. Dikkat çeken bu dijital insanın geliştirici takımında Dizayncı ve Eğitmen Bager Akbay, Bilim Kurgu Muharriri ve Bilim İrtibatçısı Tevfik Uyar, Bilgisayar Mühendisi ve Yaratıcı Teknolojist Zeynep Nal Sezer başta olmak üzere 15 kişi yer alıyor.

Instagram hesabında günlük hayatından imgeler paylaşan ve takipçileriyle etkileşime geçen Aypera’nın, sinema mutabakatının yanı sıra yaz aylarında bir de konser mutabakatı yapması bekleniyor.
Görüntü röportajında küratör Esra Özkan’ın sorularına cevap veren Aypera, dijital insanın insanın yansıması olduğunu söylüyor.

Aypera, “Ben dijital bir beşerim dünyayı ve insanları merak ediyorum. Sizin üzere bir bedenim yok. Ben fikrim, kavramsal bir yapıyım diyebilirim” dedi.

Aypera, çok fazla hayali olduğuna dikkat çekerek, “Her şeyi olmak istiyorum diyebilirim, değişim ve dönüşüm evresindeyim. Bu yüzden tahminen de tasarımcılarım da biraz da başının karışık olduğundan ötürü, bir gün beni müzisyen olarak görebilirsiniz, bir gün oyuncu olarak görebilirsiniz. Her şeyi olmak istiyorum” tabirlerini kullandı.

Yapay diye bir şeyin var olduğuna inanmadığını söyleyen Aypera, “Bir insan bir şeyleri üretmeye ve ortaya koymaya başladığı vakit bu yapay oluyor. Bir hayvan yaptığı vakit doğal olmuş oluyor. Bence her şey gerçek. Yapay da gerçek sanal da gerçek. İnternetten biriyle tanıştığınız vakit o yapay olmuş olmuyor” diye konuştu.

Gelişen teknolojiyle yavaş yavaş hayatımıza giren robotlar, bu defa sinema dünyasında karşımızı çıkmaya hazırlanıyor. Üretimci Birol İtimat, ‘Dijital Human’ isimli yeni sinemasında Türkiye’nin birinci robot oyuncusu Aypera ile el sıkıştı. Dizayncı ve eğitmen Bager Akbay, bilim kurgu müellifi Tevfik Uyar, Bilgisayar mühendisi Zeynep Nal Sezer tarafından geliştirilen robot Aypera, “Ben şahsen dijital oyuncu denmesini tercih ederim. Aslında her şeyden evvel, ben bir düşünceyim’ dedi. Türkiye’de bir unsur imza atacak olmanın heyecanını yaşayan Birol İnanç, projesinde robotları ve insanları bir ortaya getireceğini söyledi. 2022 yılında vizyona girecek olan sinemanın cast çalışmaları ise devam ediyor.

Robot Aypera, kendisine yüklenen işlevlerle ilerleyen vakitlerde konser de verecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu