Schengen vizesi nasıl alınır? Schengen vizesi için gerekli evraklar neler? 2021

Schengen vizesi yapacaklar için toplayacakları evraklar ve seyahat maksadına nazaran de hazırlanacak dokümanlar birbirinden farklıdır. İstenilen bu evrakların en şimdiki halini ziyaret edeceğiniz ülkenin konsolosluk sayfasından da öğrenebilirsiniz. Pekala Schengen vizesi nasıl alınır? Schengen vizesi için gerekli evraklar neler? Öğrenmek için görüntümüzü izleyebilirsiniz.

HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN

Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’ne üye devletlerden rastgele birine seyahat edenlerin seyahat başına turizm yahut iş hedefli 90 güne kadar kalmasına müsaade veren kısa vadeli bir vizedir. Schengen vizesi Avrupa için en yaygın vizedir. Vize sahiplerinin rastgele bir Schengen Bölgesi dahilinde serbestçe seyahat etmesine ve Schengen üyesi ülkelerden rastgele birinden dönüş yapmasına müsaade verir. Schengen Bölgesi içinde gümrük denetimleri yoktur.

Schengen üye ülkeleri sırasıyla aşağıdaki üzeredir:

Schengen Vize Cinsleri

Tek Tip, Sonlu Bölge Geçerliliği Olan ve Ulusal olmak üzere 3 kümeye ayrılan Schengen Vizesi bulunmaktadır.

Tek Tip Schengen Vizesi: Schengen bölgesine üye ülkelerinden birine, 6 ay içerisinde 90 gün mühlet ile vizeyi kullanılacak kişinin istediği bölgeden geçebilme ve konaklama yapabilme müsaadesine denilmektedir.

Bu vize ile giriş yapılabilecek ülkeler:Avusturya, Belçika, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Estonya, Almanya, Fransa, Macaristan, Yunanistan, İzlanda, Letonya, İtalya, Litvanya, Malta, Lüksemburg, Norveç, Hollanda, Polonya, Slovakya, Portekiz, İspanya, Slovenya, İsviçre, İsveç’ tir.

A kategorisi: Schengen ülkelerine giriş yapmadan Schengen ülkesi havaalanından dış sınırlar uçuş yapmasına müsaade veren havaalanı transit vizesini temsil eder.

C Kategorisi: Vizeyi alan bireye vize müddetine bağlı olarak Schengen bölgesindeki bir ülkede İkamet edebilme imkanı tanıyan kısa vadeli bir vizeyi temsil eder. C kategorisi vize alan bireye vize alış hedefine nazaran; tek giriş, çift giriş ve çoklu giriş olarak 3 halde isimlendirilmektedir.

Tek Giriş Vize: Vizeye sahip olan bireye, yalnızca bir Schengen ülkesine muhakkak periyodik bir defa girme hakkı veren bir vize çeşididir.

Çift Giriş Vize: Tek giriş vizesi üzere bir Schengen ülkesine uygulanır fakat tek giriş vizesinden farklı olarak, gidilecek Schengen ülkesine 2 sefer giriş yapma müsaadesi tanımaktadır.

Çoklu Giriş Vize: Vizeyi alan şahsa 6 ay içerisinde 90 güne kadar istediği Schengen ülkesine istediği sayıda giriş çıkış yapma müsaadesi vermektedir.

Sonlu Bölge Geçerliliği Olan Vize: Yalnızca vize alınan Schengen ülkesine seyahat etme imkanı tanıyan vize tipidir. Özel kurallarda ve acil durumlarda alınabilmektedir.

Ulusal Vize: ‘D’ kategorisinde bulunan ulusal vize Schengen ülkelerinden rastgele birinde okuyacak, çalışacak ve kalıcı olarak orada yaşayacak şahıslara verilmektedir. Bu vize sonrasında ülkesine dönecek olan bireylere tek gayeli olarak verilebildiği üzere, istediği sayıda Schengen ülkesine istediği vakitlerde giriş çıkış yapabilme imkanı tanımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu