Sümela Manastırı’nın onarımında sona yaklaşıldı

Kültür Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmalar sonucunda restore edilmeye başlanan Sümela Manasatırı’nda sona yaklaşılmaya başlandı. Trabzon Kültür ve Turizm Vilayet Müdür Vekili Mustafa Asan restore süreciyle ilgili son durumu paylaştı.

Sümela Manasatırı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yürütülen yaklaşık 50 milyon liralık onarım kapsamında restore çalışmaları yürütülüyor. Trabzon Kültür ve Turizm Vilayet Müdür Vekili Mustafa Asan, 2015 yılında başlayan çalışmalar kapsamında kaya ıslahı, dış avlu, etraf tanzim ve düzenleme çalışmalarının yapıldığını ve 2019 yılında ikinci etap çalışmalarının başladığını aktardı.

İkinci etap kapsamında manastırın ana giriş kapısının üst kısmında bulunan ve “kama blok” olarak isimlendirilen kaya kütlesinin süreksiz güçlendirilmesinin yapıldığını belirten Asan, ‘Daha sonra 17 bin metrekarelik kaya yüzeyinden 1100 ton kaya yani şev paklığı yapıldı. Kaya yüzeyinde çelik kafesleme yapıldı ve sabitleme dediğimiz çalışmalar tamamlandı. Ayrıyeten 12 yapının onarımı da tamamlanarak Sümela Manastırı’nın yüzde 65’lik kısmı Cumhurbaşkanımızın telekonferansla, Bakanımızın da şahsen iştirakiyle 28 Temmuz 2020 tarihinde ziyarete açıldı.’ sözlerini kullandı.

Onarımda yalnızca % 35’lik bir kısmın kaldığını belirten Asan, ‘Daha evvel kapalı olan yapıların onarımı, ana kaya kilisesinde restoratörlerimiz tarafından onarım konservasyon eser tespit ve belgeleme çalışmaları, endüstriyel dağcılarımız tarafından kaya yamacında bariyerleme çalışmaları ağır bir biçimde devam ediyor. Çalışmalarda sona yaklaştık.

Sümela Manastırı’ndaki onarım çalışmalarında 5 mühendis, 30 endüstriyel dağcı, 35 teknik eleman olmak üzere 70 civarında işçi çalışıyor. Maksadımız en kısa vakitte çalışmaları tamamlayarak manastırı ziyarete açmak.

Sümela Manastırı, Bakanlığımızın vizyon projelerinden biri. Maksadımız kentimize, bölgemize, ülkemize kalıcı bir eser bırakmak. Zira bu türlü bir yapıtı yaşatmak, onu yapmak kadar zordur. Bakanlık olarak bu zorluğu başarmaya çalışıyoruz.’ tabirlerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu