TEK RENK TEK SIRA OYA MODELİ YAPIMI

Yazma kenarı için tek renk oya modeli yapımı

Yazma kenarları için bugün yine yapımı çok kolay ama bir o kadarda gösterişli olan bir oya modeli yapımı göstermek istiyorum. Tek renk tek sıra oya modeli yapımı içi aşağıdaki videolu anlatımı takip edebilirsiniz.

Yazma kenarlarında tığ işinden yapılmış oyaları kullanmayı seviyorsanız sizlere sık sık gösterdiğim oya modellerine mutlaka göz atmalısınız. Özellikle çeyizleri için hazırlık yapanlar hem kolay hem de şık modelleri bulmaya çalışıyorlar. Bende sizlere yeni ve şık modeller buldukça göstermeye çalışıyorum. Tığ işine yeni başlayanların dahi kolaylıkla yapabileceği bir modeli bugün sizlere göstermek istedim. Eğer el işlerini yeni yapmaya başladıysanız bu şekilde tek renk ile tek sırada yapılan modelleri deneyebilirsiniz. Zaman geçtikçe eliniz alışacak ve daha farklı modeller yapabileceksiniz.

Tek sıra oya modeli yapımı için burada Cenk markasından yeşil renkte desensiz bir yazma seçilmiş. Dilerseniz desenli yazmalara da bu modeli uygulayabilirsiniz. Her şekilde güzel olacaktır. İp olarak ise Altınbaşak markasından 2 numara yeşil ip seçilmiş. Yazma rengi ile aynı renkte yeşil ip seçilmiş. Tığ olarak ise 21 numara tığ kullanılmış.

Oya modeli tek sıra halinde yapılan fıstıklı bir oya modeli. Oya modelinin yapımına başlamadan önce yeşil ip ile yazmanın kenarına tığ batısı yapılmış. Tığ batısı üzerine ise model yapımına başlanmış. Modelin yapım aşaması sayıları ile birlikte detaylı bir şekilde açıklanmış. Videoyu takip ettiğiniz sürece sorun yaşamadan bu oya modelini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu oya model dışında daha farklı çeyizlik oya modelleri için daha önce gösterdiğim modellere göz atabilirsiniz. Yazma kenarları için iğne oyası veya mekik oyası da yapabilirsiniz. Bunların yapımı biraz daha zor olduğu için bunların yerine tığ işinden yapılmış olan oya modelleri de tercih edebilirsiniz. Tığ işinde de birbirinden şık tasarımlar var. Ben bunları sizlere göstermeye çalışıyorum.

Tek renk tek sıra oya modeli yapımı için aşağıdaki videolu anlatımı takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/c/Oyasandigim

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu