TIĞ İŞİ FARKLI BİR ETOL ŞAL MODELİ YAPIMI

Kolay tığ işi şık ve gösterişli bir şal modeli yapımı

Bugün sizlere son zamanlarda gördüğü en güzel şal modellerinden birisi olan bir örnek göstermek istiyorum. Tığ işi şal modeli hem yapımı çok basit olan bir model hem de çok şık. Özellikle tığ işine yeni başlayanların kısa sürede kolaylıkla öğrenip yapabileceği bir model. Bu şal modelinim detaylı yapım aşamasını aşağıdaki videolu anlatımdan takip edebilirsiniz.

Şal modelleri için bugün size tığ işinden yapılmış bir örnek göstereceğim. Aslında bugün göstereceğim şal modeli istenirse atkı olarak da tasarlanabilecek bir model. Burada tığ işi ile ince uzun bir şekilde bir parça yapılıyor. Daha sonra bunun üzerine yine tırabzanlar ile aynı şekilde fıstıklar yapılıyor. Model enine yapılarak ilerliyor. Burada şalın uzunluğuna ve eninin ölçüsüne siz kendiniz karar verebilirsiniz.

Tığ işi kolay şal modeli yapımı için burada renk geçişleri olan ebruli bir şal ipi kullanılmış. Örnek model anlatımı için ise açık renk bir ip ile model anlatımı yapılmış. Tığ olarak ise 2,5 numara tığ kullanılmış. Dilerseniz tek renk örgü ipleri kullanarak da bu modeli yapabilirsiniz.

Şal modeli yapımında tığ işinin en temel tekniği tırabzanlar kullanılıyor. Burada tırabzanlar ile fıstıklar yapılmış ve istenilen uzunlukta bir parça yapılıyor. Yapılan bu parçanın üzerine ise yuvalar yapılıyor. Bu şekilde ince uzun hazırlanan parçalar daha sonra birbiri ile birleştiriliyor. İlk videoda bu şalın nasıl yapıldığı gösterilmiş. İkinci videoda ise şalın uç kısımlarına püsküller yapılmış.

Tığ işi şal modeli yapımı için aşağıdaki videolu anlatımları takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCA9gYqr2QadBmXbaM2HuRAg

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu