TIĞ İŞİ FISTIKLI YAZMA KENARI OYA MODELİ YAPIMI

Yazma kenarı için fıstıklı oya modeli yapımı

Tığ işi ile yapılmış güzel bir oya modelinin yapımını daha bugün sizlere göstermek istiyorum. Aslında bilinen klasik fıstıklı model ile yapılmış bu oya da farklı bir yaprak modeli yapılarak ortaya harika bir tasarım çıkmış. Tığ işi fıstıklı oya modeli yapımı için aşağıdaki videolu anlatımı takip edebilirsiniz.

Yaz yaklaşırken düğün hazırlıkları yapanlar için daha çok çeyizlik örnekler göstermeye çalışıyorum. Bu nedenle de sizlere oya modelleri, dantel modelleri, lif modelleri, patik, şal ve yelek modelleri göstermek istiyorum. Gösterdiğim bu modelleri inceleyerek görenlerin dönüp bir daha bakacağı harika bir çeyiz hazırlayabilirsiniz.

Bugün sizlere göstereceğim yazma kenarı oya modeli için desenli bir yazma kullanılmış. Yazmaya uygun olarak ise Altınbaşak markasından renkli oya ipleri ile birde alt kısımdaki yaprakların yapımı için yeşil oya ipi kullanılmış. Tığ olarak ise 21 numara tığ kullanılmış. Model içerisindeki ilmekleri almak için ise bir kalem kullanabilirsiniz.

Oya modeli için önce yeşil ip ile yazma kenarına tığ batısı yapılmış. Tığ batısı üzerine aralarda zincir çekilerek oluşturulan çimenler yapılmış. Çimenlerde sonra modelin yapılacağı yerdeki yaprakların ve yuvanın yapımına geçilmiş. Burada önce bir yaprak yapılmış yaprak yanına ise ilmekler alınarak oluşturulan yuvalar yapılmış. Bu yuvaların üzerine ise renkli oya ipleri ile fıstıklı model yapılmış. Bu fıstıklı model sürekli her bir yuvada renk değiştirilerek yapılmış ve güzel bir görünüm elde edilmiş.

Tığ işi fıstıklı oya modeli yapımı için aşağıdaki videolu anlatımı takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCCcyx__LuQ_B57CVd2V1hAA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu