TIĞ İŞİ KIRLENT VE BATTANİYE MODELİ YAPIMI

Örgü kırlent ve battaniye modeli yapımı

Ev dekorasyonunda örgü işlerini kullanmayı seviyorsanız bugün sizlere harika bir örgü kırlent modeli yapımı göstermek istiyorum. Detaylı yapım aşamasını videolu anlatım ile vereceğim bu model ile ayrıca battaniyede yapabilirsiniz.

Sık sık sizlere farklı alanlarda kullanabileceğiniz örgü işlerini göstermeye devam ediyorum. Bugün sizlere ev dekorasyonunda kullanacağınız kırlentlerinizi kumaşlar dışında süsleyebileceğiniz harika bir örgü işi göstermek istedim. Özellikle yaz aylarında dekorasyonda değişiklik yapmak isteyenler için bu örgüden yapılmış kırlent modeli iyi bir alternatif olacaktır.

Tığ işi kırlent modeli yapımı için burada kadife ipler kullanılmış. Burada pembe, beyaz ve lacivert renklerde kadife ipler kullanılarak güzel bir uyum yakalanmış. Kırlentin diğer tarafında ise mor, gir ve beyaz renklerdeki ipler kullanılmış.

Video sahibi elinde kalan ipleri değerlendirerek bu renkleri kullanmış. Seçtiğiniz bir rengin farklı tonlarını alıp bu şekilde de kırlenti yapabilirsiniz. Kendi zevkinize göre veya evinizdeki mobilyaların renklerine göre bu kırlenti dilediğiniz renklerde yapabilirsiniz. Tığ olarak ise 3,5 numara tığ kullanılmış.

Göstereceğim örgü modeli aslında sadece kırlent yapımı için kullanılabilecek bir model değil. Bu örgü modeli ile dilerseniz battaniyede yapabilirsiniz. Bebek battaniyeleri yapmak için modeli eni ve boyu birer metre olacak şekilde örüp güzel bir bebek battaniyesi yapabilirsiniz. Hatta dilerseniz burada kırlent ölçüsü için yapılmış olan büyüklükte motifler yapıp bu motifleri birleştirerek de büyük bir battaniye modeli elde edebilirsiniz.

Tığ işi battaniye modeli basit tığ işi teknikleri ile yapılıyor. Kare şeklinde olan modelin yapımına yuvarlak başlanıp köşeli bir orta kısım elde edilmiş. Daha sonra yine bu şekilde kare bir şekilde ilerlenmiş. Video içerisinde modelin yapımına dair tüm detaylar ayrıntılı bir şekilde verilmiş. Burayı takip ettiğiniz sürece sorun yaşamadan bu modeli yapabilirsiniz.

Kırlent yapımı için iki tane kare parça yapılmış ve bu parçalar birleştirilip içleri doldururmuş. Kadife ipler yumuşak olduğu için kırlentiniz yumuşacık olacaktır. Evinizin her köşesinde bu kırlentleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dekorasyonunuzu renklendirmek için bu kırlentler oldukça kullanışlı ve gösterişli olacaktır.

Tığ işi örgü kırlent modeli yapımı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCsuaf6BIdhx39bpgko0W27g

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu