TIĞ İŞİ MAKROME İPTEN YAPRAKLI SUPLA MODELİ YAPIMI

Tığ işi yapraklı supla modeli yapımı

Sofralarda el işinden yapılmış olan sula modellerini kullanmayı ben çok seviyorum. Yeni sula modelleri buldukça da sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Bugün size tığ işi yaprak supla modeli yapımı göstermek istiyorum. Bu supla modelinin detaylı yapım aşamasını aşağıdaki videolu anlatımdan takip edebilirsiniz.

Hazır kumaştan supla modelleri yerine örgü işinden kendi yaptığınız suplaları yemek masalarında kullanabilirsiniz. Ben size daha önce farklı supla modelleri göstermiştim. Suplalar tığ ile yapılan modeller olduğu için kısa sürede 6 tane supla modelini yapabilirsiniz. Yine bu suplalar ile takım olacak bardak altlığı modelleri de yapabilirsiniz. Benim daha önce size gösterdiğim supla modellerinde genellikle örgü ipi veya coton özelliği olan ipler kullanılmıştı. Bugün göstereceğim supla modelinde ise ince pamuklu makrona ipi kullanılmış. Yaprak modeli bu şekilde çok güzel olmuş.

Yaprak supla modeli yapımı için ince pamuklu makrome ipinden açık kahverengi tonu seçilmiş. Bu suplayı yaparken ip seçiminizi masa örtüsü renginize göre ayarlayabilirsiniz. Makrome iplerinde de renk çeşitliği oldukça fazla. Tığ olarak ise 3,5 numara tığ kullanılmış olsa da 4 numara tığ ile de örebilirsiniz. Supla üzerindeki ince renkli şeritler için ise simli makrome ipi kullanılmış.

Supla modeli yapımında önce bir yuvarlak model yapılmış. Burada yaprak şeklinin oluşması için yapılan tırabzanların sayısında dikkat etmek gerekir. Zaten modelin orta kısmında tırabzan sıraları yapılmış. kenar kısımlarında ise yine tırabzanlardan oluşan dilimler yapılmış ve bu şekilde supla modeli yapımı tamamlanmış.

Tığ işi yaprak supla modeli yapımı için aşağıdaki videolu anlatımı takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCOsFEPjn2CfhXfnh05HUiuQ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu