TIĞ İŞİ ÖRGÜ ETEK YAPIMI

Etrofil Puzzle ip ile örgü etek yapımı

Bugün sizlere oldukça şık ve gösterişli bir etek modeli yapımı göstermek istiyorum. Detaylı yapım aşamasını videolu anlatım ile vereceğim tığ işi örgü etek modeli sizlerinde hoşuna gidecek oldukça gösterişli bir model.

Örgü işlerini farklı alanlarda kullanmayı sevenler için bugün çok şık bir etek modeli göstermek istiyorum. Özellikle kullanılan ip ile fraklı bir görünüme kavuşan bu eteği kısa sürede hazırlayıp önümüzdeki günlerde kullanabilirsiniz. Genç kızlar ve kendi tarzını yansıtmak isteyenler bu etek modeline mutlaka göz atmalılar.

Tığ işi etek modeli yapımı için Etrofil Puzzle markalı organik el örgü ipliği kullanılmış. Kullanılan bu ipte renk geçişlerinin olması ve birkaç rengi bir arada bulundurması örgünün daha güzel görünmesini sağlamış. Burada kullanılan ipe göre de 3 mmlik bir tığ kullanılmış. Bu etek modelinin yapımı için kullanılan ip ve tığ ile bilgiler verilmiş.

Etek modelinin yapımına bel kısmından başlanmış. Öncelikle basen ölçüsüne göre zincir çekilmiş. Çekilen bu zincir üzerine tırabzanlar yapılarak model yapımına başlanmış. Burada eteğin görselde olduğu gibi bel bölgesinden aşağıya doğru inildikçe genişlemesi için videoda verilen sayılara dikkat etmek gerekir.

blank

Örgü etek modeli yapımında basit tığ işi teknikleri kullanılıyor. Tığ ile örgü örmeye yeni başlayanlarda bu eteği videodaki anlatımı takip ederek yapabilirler. Burada önemli olan video içerisinde verilen model anlatıma ve sayılara dikkat etmek gerekir.

Eteğin öncelikle kemer kısmı yapılmış. Kemer kısmı yapıldıktan sonra model kısmının yapımına geçilmiş. Burada kullanılan ipin renklerinin düzenlemesi de video içerisinde açıklanmış. Renk düzenlemesinin doğru bir şekilde yapılması için burada iki yumak aynı ipten kullanılmış ve renk geçişlerinin düzgün olması sağlanmış.

Etek modelinin kemer kısmı yapıldıktan sonra su taşı adı verilen model yapılmış. Yine bu modelin yapımında da tırabzanlar kullanılıyor. Belirli sıra su taşı modeli yapıldıktan sonra yine tırabzanlar yardımı ile badem şeklinde olan bir model yapılmış. Bu şekilde eteğin genişlemesi sağlanıp istenilen uzunluğa kadar örülmüş. İstenilen uzunluğa gelindikten sonra eteğin bel kısmının düzgün durması bele oturması için burada enli bir etek lastiği geçirilmiş. Bu şekilde etek modelinin yapımı tamamlanmış.

Tığ isi örgü etek yapımı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=tH4Tkqcp55Y

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCLxQX7mozMhdJT0LbKhPYug

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Merhaba,
    Youtubedaki videonuza ulasilmiyor. Acaba etrofil etek yapimi videosunu tekrardan paylasabilir misiniz ?

  2. merhabalar,
    etrofil etek yapimi videonuz youtubeda bulunmuyor. acaba videoyu tekrardan paylasabilir misiniz ?

    1. merhaba ece hanım ilgili kaynağa bende ulaşamadım ama sizin için aynısını bulamasam da benzerini bulmaya çalışacağım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu