TIĞ İŞİ ÖRGÜ MUTFAK ÖNLÜĞÜ YAPIMI

Çeyizler için örgü mutfak önlüğü yapımı

Çeyiz hazırlıkları yapanlara her zaman farklı örgü modellerini göstermeye devam ediyorum. Bugün sizlere tığ işi örgü mutfak önlüğü modeli yapımı göstermek istedim. Bu modelin detaylı yapım aşamasını aşağıdaki videodan takip edebilirsiniz.

Önceden annelerimizin çeyizlerinde örgü mutfak önlüklerinden mutlaka olurdu. Farklı örgü modelleri ile yapılan bu önlüklerde renk renk ipler kullanılarak ortaya harika tasarımlar çıkartılırdı. Bende bugün sizlere oldukça şık ve gösterişli bir mutfak önlüğünün yapım aşamalarını videolu anlatım olarak vermek istiyorum.

Örgü mutfak önlüğü modeli basit tığ işi teknikleri ile yapılıyor. Önlüğün üst kısmı sade bir şekilde yapılırken alt kısmı etek ucu dilimler şeklinde yapılmış. Mor renk içerisine beyaz lif ipi eklenerek güzel bir uyum yakalanmış. Önlüğü süslemek için ise beyaz lif ipi ile kat katlı çiçeklerle yapılmış. Yapılan bu çiçeklerin orta kısımlarına incilerde eklenerek daha şık bir görünüm elde edilmiş.

Önlüğün etek kısmına yine tığ işi ile küçük üçgen şeklinde motifler yapılıp eklenmiş. Bu şekilde küçük cepler oluşturulmuş. Önlüğün bel kısmından ise iki tane kemer yapılmış ve bel bölgesinden bağlanması sağlanmış.

Tığ işi mutfak önlüğü modeli yapımı için 1,5 yumak mor lif ipi kullanılmış. Aralarda ve süsleme için beyaz lif ipi kullanılmış. Bu mutfak önlüğünü dilediğiniz ipler ile yapabilirsiniz. Video içerisinde kullanılabilecek ipler konusunda bilgiler verilmiş.

blank

Mutfak önlüğünün yapımına yaka kısmından başlanmış. Üst beden örüldükten sonra artırmalar yapılarak etek kısmı yapılmış. Burada balık sırtı modeli kullanılmış. Etek kısmında dilimli bir görünüm oluşturularak eteğin daha düzgün durması sağlanmış. Modelin yapımı çok basit dikkat edilmesi gereken tüm detaylar ile ilgili bilgiler video içerisinde  verildiği için burayı takip ederek sorun yaşamadan bu modeli yapabilirsiniz.

Bu mutfak önlüğünün yanına birde örgü ile yapılmış tutacak modeli eklenebilir. Bunun için ise sizlere ilerleyen günlerde yeni örnekler sunacağım. Tabi dilerseniz siz kendi beğendiğiniz bir modeli yapabilirsiniz.

Tığ işi örgü mutfak önlüğü modeli yapımı için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCurfH69JEGHIKMNzSkA90Dw

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu