Türkiye’de de görüldü! Batı nil virüsü nedir? Batı nil virüsünün belirtileri nelerdir?

Yaz aylarında başlayan ve son baharın başına kadar yaygın olarak görülen enfeksiyon hastalıklarından biri de batı nil virüsüdür. Batı nil virüsü Afrika ve Aya kıtalarında yaygın olarak görülürdü. Seyahatle birlikte son yıllarda Avrupa ve Amerika kıtasında da yaygınlaştı. Ülkemizde ise kuşlarda görülemeye başlayınca virüsün neden oldukları merak edildi. Batı nil virüsü nedir? Batı nil virüsünün belirtileri nelerdir?

1937 yılında Uganda’da birinci defa hastalık olarak kabul edilen enfeksiyon hastalıklarından biri batı nil virüsüdür. Culex tipi sivrisineklerde bulunan bu virüs, sivrisineğin ısırması sonucu insan kanına karışır. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi yaptığı bir çalışmada Asya ve Afrika’da sıklıkla rastlanan batı nil virüsü tespit etti. Kuş ve karga ölümlerinin çoğalmasıyla yapılan araştırmada varılan sonuç ise alarma geçirdi. Kuşlarla daha süratli yayıldığı fark edilen virüs seyahat hastalıkları ortasında yer alıyor. Ülkemizde kuşların göç mevsimlerinde görülür. Çoklukla Haziran’da başlayıp Eylül’e kadar devam eder. Kirli sularda büyüyen bu sivrisinekler insanlardan çok kuşlara bulaştırarak vefatlarına çok açar. Bu yüzden havalar ısınınca bataklıkların temizlenmesi ve çok yeşillik alanların ilaçlanması konusunda uzmanlar uyarır. İnsan enfekte olduktan yaklaşık 3 gün sonra belirtiler kendini gösterir.

BATI NİL VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yapılan araştırmalara nazaran batı nil virüsünü kapmış her hasta birinci evvel belirti göstermez. Fakat belirli başlı belirtilerde mevcuttur.

Bağışıklığı zayıflatan batı nil virüsü birinci olarak şiddetli baş ağrısına yol açar. Kan karışan virüs kan aracılığıyla hudut hücrelerini zayıflatır.

Batı nil virüsü sonu zayıflattıkça uyku hali yorgunluk bedendeki fizikî hareketleri denetim etmede zahmet çekme yaşanır.

Kaslarda gevşeme ağrıma ve mikrobik bir enfeksiyon olduğundan mide bulantısı kusma seyreder.

Cilt yüzeyinde kabarma ve döküntüler yaşanır.

BATI NİL VİRÜSÜ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

50 yaş ve üzeri bireyler virüse karşı korumasızdır. Bu yüzden vefat riski yüksektir. Eski tarihlerden beri görülen bir virüs olduğundan tedavisi vardır. Aşısı bulunan batı nil virüsü enfeksiyonunu engellemenin en kolay yolu sivrisineklerin artacağı yerleri çabucak ilaçlamaktır. Bunun yanı sıra yaz aylarında çok açık giyinmemek ve pencerelere kesinlikle müdafaa eklenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu