Turne patates nedir ve en kolay turne patates nasıl yapılır?

Son vakitlerde yemek yapmaktan çok yemeğin yapılış biçimi ve teknikleri daha ehemmiyet planda. Bu da TV8 kanalında yayınlanan Masterchef yarışındaki tabirden kaynaklanıyor. MasterClass da kesme teknikleri ortasından turne patates trendler ortasına girdi. Pekala turne patates nedir? En kolay turne patates nasıl yapılır? İşte merak edilen tüm merak edilenler haberimizde.

Fransızca “tourné” sözünden gelen ve vakit zaman sözün İngilizce karşılığı ile “turned” olarak da anılan turne patates son günlerin en çok araştırılan bahisleri ortasına girdi. Aslında bir patates doğrama tekniği olan turne patates, patates soyulduktan sonra büyüklüğüne nazaran 4 ya da 8 modüle ayrılıyor ve ince uzun yumurta gibisi bir biçim alması için üstünden ve kenarlarından kesiliyor. İdeal durumda turne patatesin etrafında 7 yüzü olması gerekiyor lakin 8 yüzlü turne patates de kabul edilebilir bulunuyor.

Eser turne edilirken çok fazla gerecin israf edilmemesine dikkat etmek gerekiyor. Soyulduktan sonra turne etabında tıraşlanan modüller ise pürelerde ve çorbalarda kullanılmak üzere kenara alınıyor.

Turne süreci yalnızca patatesler için değil, havuç ya da kabak üzere sebzeler için de yapılabiliyor. Turne tekniğiyle hazırlanan sebzeler çoklukla sotelendikten ya da buharda pişirildikten sonra garnitür olarak kullanılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu