Uzmanından imtihan gerilimine düzgün gelecek nefes idmanı önerisi

1 milyondan fazla öğrenci ve velinin heyecan içinde beklediği Liselere Geçiş İmtihanı (LGS), 6 Haziran Pazar günü gerçekleşecek. İmtihana sayılı günler kala, imtihan öncesi mide bulantısı, baş dönmesi, uykusuzluk, karın ağrısı üzere gerilim belirtilerini hafifletecek usul uzmanından geldi. Yaşanan gerilimin kolay nefes idmanlarıyla azaltılabileceğini belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Fizyoterapist Çağıl Ertürk, “Nefes antrenmanlarının ve nefes idaresinin bilimsel olarak birçok çalışmayla kanıtlandığını görüyoruz. Nefes antrenmanları öğrenciler için çok değerli. Bedenimizde onuncu kranial hudut dediğimiz bir vagus hududumuz var. Bunu bedenimizin en uzun hududu olarak kıymetlendirebiliriz. Bu hudut bizim bedenimizi düzgünleştiren, onaran ve sakinleştiren bir hudut. Münasebetiyle yaptığımız nefes antrenmanlarıyla birlikte aslında bu sonu uyarıyoruz. Bu da bedenimizi tamirat, sakinleşme ve dinlenme moduna geçiriyor” diye konuştu.

Sonları uyararak bedeni sakinleştirin

Yapılan nefes antrenmanlarıyla hudutların uyarıldığını belirten Ertürk, “Hem imtihana hazırlandığımız periyotta hem de bilhassa imtihan gününde benim tavsiyem derin teneffüs antrenmanlarıyla birlikte bu hududu uyararak bedeni olabildiğince sakinleştirmek. Göğüs ve diyafram teneffüsü dediğimiz iki çeşit teneffüs çeşidimiz var. Burada hem teneffüs idmanlarıyla birlikte şuurlu bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bunun için bir kursa gerek yok ve öğrencilerimiz kendileri deneyimleyebilirler” tabirlerini kullandı.

Ertürk, yapılacak kolay idmanı şu sözlerle anlattı: “Bir ellerini göğüslerine koyabilirler, derin bir halde 10 kere nefes alıp göğsünün şiştiğini hissederek nefes verebilirler. Bunu 10 kere tekrarlayabilirler. Sonrasında yeniden ellerini diyaframa koyup tıpkı biçimde diyafram altında karnının şiştiğini hissedip nefes verebilirler. Bunu ne kadar çok tekrarlarlarsa o kadar çok bu sonumuzu uyarmış oluyoruz. Böylelikle sakinleşmeye geçiş yapmış oluyoruz.”

Öğrencilerin imtihan yerine erken gitmelerini tavsiye eden Ertürk, “Sınav yerine biraz daha erken gidip, o atmosferi soluyup, o ortamda bu antrenmanları yapabilirler. Bir gün öncesinde çok gerilimli oluyorlar, uykuya dalmada sorun yaşayabilirler. Tekrar bir gece öncesinde de bu teneffüs paternini gerçekleştirebilirler” dedi.

İmtihan performansını etkileyebilir

Gelecek sene imtihana girecek öğrencilerin şimdiden bu antrenmanı yapmalarını öneren Ertürk, “Bu idmanlara ne kadar evvel hazırlanırsak bedenimizin nöronal yapısını da o formda eğitmiş oluyoruz. Bu da kalıcı hale geçmiş oluyor” sözlerini kullandı.

Öğrencilerin yaşadığı gerilimle istediği performansı sergileyemediklerini belirten Ertürk, kelamlarını şöyle tamamladı: “Nefes idmanlarıyla zihnimizin daha açık, daha farkındalıklı, şuuru uyanık bir halde, algı seviyemizin yüksek olduğunu gözlemliyoruz. Bu da imtihan performanslarına yansıyacaktır. Öğrencilerimiz hiçbir şey yapamasa bile gevşeme hareketleri yapabilir. Omuz nesli kaslarımızı, uzunluğundaki kaslarımızı gevşetmeye yönelik antrenmanlar yapabiliriz. Fizyoterapistlerin önerdiği idman stratejilerini de kombine ederek yapıldığında çok daha hoş bir antrenman reçetesi olur. Öğrenciler yıpranmalarına ve motivasyonlarının düşmesine müsaade vermesin. Her vakit antrenman ve gevşeme teknikleriyle birlikte bu süreci yönetebilirlerse, onların başarılı olacağını düşünüyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu