VÜCUT DİRENCİNİ ARTTIRAN BESİNLER NELERDİR?

Vücut direncini yükseltmek için bu besinleri tüketin

Kış aylarında sık sık hastalıklarla karşı karşıya kalmamak için dikkat edilmesi gereken en önemli şey tüketilen besinler ile vücut direncini arttırmaktır. Vücut direncini arttıran besinler nelerdir, hangi besinler tüketmeye özen gösterilmelidir bunları sizler için bir araya getirdik.

Grip kış aylarında ne çok görülen bebek, genç yaşlı demeden herkesin sıklıkla yaşadığı hastalıklardan birisidir. Kış aylarında sağlıklı beslenmeyen kişilerin vücut direnci daha çabuk düşer ve vücut hastalıklara karşı savunmasız kalır. Buda gribe yakalanma riskini arttırır. Bu nedenlevücut direncini arttırmak  ve hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Aşağıda sizler için vücut direncini arttıran besinler neler bunlar hakkında bilgiler verdik. Burada yer alan besinleri günlük beslenmeniz içerisine ekleyerek hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Vücut direncini arttıran besinler

Beyaz ve yeşil çay: Güçlü antioksidan özelliği bulunan beyaz ve yeşil çay tam bir virüs düşmanıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için gün içerisinde tüketeceğiniz içecekleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

Soğan ve sarımsak: Doğal antibiyotik denilince akla ilk gelen sebzeler tabii ki sarımsak ve soğandır. İçerisinde bulunan bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren bu iki sebzeyi yemeklerinizden, salatalarınızdan eksik etmemelisiniz.

blank

Maydanoz: İçerisinde bulunan C vitamini ile kişinin günlük C vitamini ihtiyacının üçte birini karşılayan maydanoz günlük beta-karoten ihtiyacının da yüzde onunu karşılamaktadır. Saplarıyla bilikte günlük 5-10 dal maydanoz tüketebilirsiniz.

Balık: Gribe karşı oldukça etkili bir savunucu olan balık içerisinde bulunan Omega 3 ve diğer yararlı maddeler ile bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Haftada 2-3 kez tüketmek oldukça faydalıdır.

Kuruyemişler: Fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler içerisinde bulunan E vitamini ile en güçlü antioksidanlar arasında yer alırlar. Gün içerisinde düzenli olarak tüketilen bu kuruyemişler bağışıklık sistemini kuvvetlendirecektir.

Zencefil: Bağışıklık sistemini güçlendirmek zencefilin sayısız faydalarından sadece birisidir. Kış aylarında vücut direncini arttırmak istiyorsanız yemeklerinizde veya bitki çayları içerisinde zencefili tüketebilirsiniz.

blank

Nar: Özellikle  beyaz kısımları ile birlikte tüketilmesi gereken nar antioksidan deposudur. İçerisinde bulunan polifenolik bileşenler ve nara kırmızı rengini veren antosiyaninler bağışıklık sistemini güçlendirmekte oldukça etkilidir.

Kivi: İyi bir vitamin ve mineral deposu olan kivi nefes darlığı, öksürük ve astım gibi sorunların kısa sürede sonlanmasında oldukça etkilidir.

Adaçayı:  Soğuk algınlığı sırasında en çok tüketilen bitkilerden olan adaçayı iyi bir antioksidan kaynağıdır. Ağız ve boğaz içerisine yerleşen enfeksiyon ve iltihapların giderilmesinde oldukça etkilidir.

blank

yazının alındığı kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/gribe-kalkan-gidalar-41393097

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu