YAZMA KENARI İÇİN RENKLİ TIĞ OYASI MODELİ YAPIMI

Tığ işi üç renkli çiçekler ile oya modeli yapımı

Tığ işinden yapılmış oya modelleri için sizlere sık sık yeni örnekler bulup göstermeye çalışıyorum ki çeyiz hazırlıkları yapanlar farklı örnekleri bir arada görebilsinler. Bugün göstereceğim oya modelinde kullanılan renkler harika olmuş. Ben bu tığ işi oya modeli yapımını çok beğendi ve sizlerle de paylaşmak istedim. Bu oya modelinin detayı yapım aşamasını aşağıdaki videolu anlatımdan takip edebilirsiniz.

Renk renk desenli yazmalarınızın kenarlarını yine yazma ile uyumlu renklerde ipler seçerek süsleyebilirsiniz. Ben size sürekli oya modelleri göstermeye çalışıyorum. Bu modellerde kolay olan modeller yer aldığı gibi aşama aşama ilerleyen modellerde yer almakta. Modellerin detaylı yapım aşamaları olsa da tığ işine yeni başlayanlar kolay modelleri yaparak başlarlarsa daha iyi olacaktır Bugün göstereceğim model de aşama aşama ilerleyen bir model diyebiliriz. Bu nedenle videodaki anlatımı iyi takip etmelisiniz.

Yazma kenarı oya modeli yapımı için tığ batısı yapımında yaprakların ve modelin yapılacağı yerdeki yuvaların yapımında yeşil oya ipi kullanılmış. Üst kısımdaki çiçeklerin yapımında ise su yeşili, sarı ve kırmızı renginde yazma ile uyumlu olan ipler kullanılmış. Tığ olarak ise 22 numara tığ kullanılmış. Birde çimlerde ilmek almak için kalem kullanılmış.

Yazma kenarına önce tığ batısı yapılmış. Daha sonra üzerine örümcekler ve yapraklar yapılmış. Burada kalem yardımı ile de ilmekler alınıp çiçeklerin yapılacağı yerdeki yuvalar yapılmış. Yazma kenarı bu şekilde tamamlandıktan sonra ise renkli oya ipleri ile üst kısımdaki çiçekler yapılmış ve oya modeli bu şekilde tamamlanmış.

Tığ işi oya modeli yapımı için aşağıdaki videolu anlatımı takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCtSezhefi6zcPAUCJXUiDog

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu